Öne Çıkanlar teknoloji Gıda çiftçi biber yarışması Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Kırsal motorinin kaldırılması çiftçiye 250 milyon TL yük getirdi
 Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, daha çok tarımsal alanlarda kullanılan ve 7 kuruş ucuz olan kırsal motorinin kaldırılmasının çiftçiye ek yük getirdiğini söyledi. Bayraktar, mazotta KDV ve ÖTV, gübrede ise KDV'nin düşürülmesini istedi.
Avrupa Birliği direktiflerine uyum kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), 1 Ocak 2011'de satışını durdurduğu kırsal motorin, çiftçinin yükünü artırdı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 'Doğrudan Gelir Desteği'nin kaldırılmasıyla desteklerin özellikle girdi desteklerine yönelmesini kendilerinin de istediklerini, fakat girdi desteklerinin istenen seviyeye ulaşamadığını ifade etti. TZOB'un 25. olağan genel kurulunda konuşan Bayraktar, tarımda kullanılan mazot miktarının yaklaşık 3,3 milyar litre olduğunu, verilen desteğin ise tarımda kullanılan mazota ödenen bedelin ancak yüzde 5'ini karşılayabildiğini söyledi. Çiftçilerin kullandığı kırsal motorin ÖTV'sinin Euro dizele göre litrede 7 kuruş daha düşük olduğunu, fakat bu yılın şubat ayından itibaren kırsal motorin uygulamasının kaldırıldığını hatırlatan Bayraktar, sadece bu uygulamadan doğan ÖTV farkının çiftçiye yılda yaklaşık 250 milyon lira ilave yük getireceğini kaydetti.
Çiftçinin 2010 yılında gübre için ödediği bedelin yaklaşık 3,8 milyar lira olduğunu ifade eden Şemsi Bayraktar, 2010 yılında gübre desteği olarak verilen 704 milyon liranın, gübre masrafının yüzde 18'i kadar olduğunu bildirdi. Bayraktar, "Mazot ve gübre desteği artırılmış olmasına rağmen fiyat artışları karşısında yetersiz kalmaktadır. Özellikle gübrede sanayici, gübre tüketim dönemlerinde fiyatları aşırı bir şekilde artırmaktadır. Bu da, alım gücü düşük olan ve ucuz olduğu dönemde gübre alamayan çiftçiye aşırı maliyet getirmektedir. Bu nedenlerle mazotta KDV ve ÖTV, gübrede KDV düşürülmeli ya da destekler artırılmalıdır." dedi. 2003 yılından bu yana TZOB başkanlığını yürüten Şemsi Bayraktar, üretici örgütlerinin önemini vurgulayarak, örgütsüz bir çiftçi kitlesinin hakkını savunamayacağını söyledi. Birliğin yürüttüğü çalışmalara değinen Bayraktar, 2003 yılında 650 dolayında olan ziraat odası sayısının bugün 738'e ulaştığını, son iki yılda odaların laboratuvar sayısının da 42'den 71'e yükseldiğini, Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde eğitim amaçlı sosyal tesislerin kurulması maksadıyla bir arsa alındığını anlattı.
Konuşmasında AB hibe programlarına da değinen Bayraktar, 2005 yılından bugüne 200'e yakın projenin birliğe bağlı odalar tarafından hazırlandığını ve toplam 11 milyon Euro hibe kazanılmasının sağlandığını bildirdi. Çiftçilerin sorunlarına ilişkin bir rapor hazırlayarak hükümete sunduklarını hatırlatan Bayraktar, "Bu çalışmalarımızın neticesi olarak, 6111 sayılı kanunla, sulamadan kaynaklanan elektrik borçları yapılandırılmıştır. Ancak özelleştirilen bazı elektrik idareleri, bu yapılandırmayı yapmamakta ve üretim sezonuna girdiğimiz şu günlerde çiftçilerimizi sıkıntıya sokmaktadırlar. Ayrıca elektrikte uygulanan yüzde 18 KDV'nin de indirilmesi ile ilgili talebimizin gerçekleşmesini bekliyoruz." dedi. Bayraktar, son yıllarda uygulanan düşük faizli kredilerin memnuniyetle karşılandığını, ancak Ziraat Bankası'nın toplam kredi plasmanının artırılmasını istediklerini anlattı.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı