Öne Çıkanlar çit mazı fidanı dikimi teknoloji Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba özel sektör teşvikleri can erik

Bu haber kez okundu.

Konya'ya 100 Bin Ton Kapasiteli Hububat Silosu
 AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul, Konya'ya yaklaşık 100 bin ton kapasiteli hububat silosu yapılacağını açıkladı.

Özkul yaptığı yazılı açıklamada, Konya Ticaret Borsası'nın (KTB) yaklaşık 2 yıldır üzerinde durduğu lisanslı depoculuk çalışmaları için 100 bin metrekare arazinin merkez Karatay ilçesinde KTB'ye tahsis edildiğini belirterek, çalışmalara 2012 yılından itibaren başlanacağını bildirdi.

Geçimlik bir iş olarak görülen tarım sektörünün, artık daha kazançlı ve talep gören bir iş alanı haline geldiğini ifade eden Özkul, devamlı artan dünya nüfusuna karşılık, tarımsal arazi miktarının hemen hemen aynı kaldığını, hatta azaldığını vurguladı.

Özkul, küresel gıda krizinin, en az küresel ekonomik kriz kadar önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede bütün dünya, tarım politikalarını yeniden gözden geçiriyor. Artık spot borsacılık yerini elektronik borsacılığa bırakmaktadır. Şu anda ülkemizde bir yıl içinde tüketilecek hububatın yüzde 90'ı yeterli depolar olmadığı için piyasalara arz ediliyor. Piyasada arz fazlası oluşunca, doğal olarak ürünün fiyatı düşüyor. Dolayısıyla üretici kaybediyor. Yeterli depo olmadığı için düzenli olarak kaliteli ürün üretilemiyor. Böylece tüketici de kaybediyor. Çiftçimiz daha fazla para kazanmayı, insanlarımız sofrasında daha kaliteli ürünleri tüketmeyi hak ediyor. Bu açıdan bakıldığında Konya Ticaret Borsası tarafından Konya'ya yapılacak bu yatırım son derece önemlidir."

KTB'ye tahsis edilen arazide yaklaşık 100 bin ton kapasiteli siloların yapılmasıyla, lisanslı depoculuk faaliyetlerine başlanacağını bildiren Özkul,

"hububat ambarı" olan Konya'nın bu sayede, hububat ticaretinde de önemli bir merkez olacağını ifade etti.

Lisanslı depoculuk faaliyetlerinin başta çiftçiler olmak üzere tüm tarım paydaşlarına faydalı olacağını vurgulayan Özkul, şöyle devam etti:

"Çiftçimiz artık ürününü analiz sonuçlarına göre lisanslı depolara makbuz karşılığında teslim edecek. Ellerinde bulunan makbuzları istedikleri zaman satabilecek ya da teminat gösterebilecek. Böylece ellerindeki ürünü istedikleri zaman paraya çevirebilecek. Tüccarımız ve sanayicimiz de istediği kalitedeki ürünü istediği zaman temin edebilecek. Genel anlamda masrafları azaltan ve piyasa dengelerinin oluşmasını sağlayan bu sistemle herkes karlı çıkacak."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,