Öne Çıkanlar Gıda karaman il özel idare makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Köylerde nüfus düşüyor
Nevşehir’de 100 ve altında kişinin yaşadığı köy sayısında artış kaydedildi. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre gerçekleştirilen nüfus sayımında, 2001 yılında 100 kişi ve altında kişinin yaşadığı köylerin sayısı 28 iken, bu sayı 2012 yılı sonu itibariyle 2 köy artarak 30’a yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu Genel Müdürlüğü verilerine göre, 7 ilçe, 36 belde ve 133 köy yerleşimine sahip Nevşehir’de, köy yerleşimlerinde yaşanan hızlı nüfus azalışı rakamlara da yansıyor.
2011 yılı sonu itibariyle Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre yapılan nüfus sayımında, 100 ve daha altında kişinin yaşadığı köy yerleşimlerinde Hacıbektaş ilçesi 10 köy ile ilk sırayı alırken, Kozaklı ilçesi 8 köy ile ikinci sırada yer aldı. Gülşehir’de 3, Ürgüp ve Avanos ilçelerinde 2 köy ve Acıgöl ilçesinde 1 köy olmak üzere toplam 28 köyde nüfus 100 ve altında gerçekleşti.

        8 KİŞİNİN YAŞADIĞI KÖY BİLE VAR

        2012 yılı sonunda Hacıbektaş ilçesine bağlı 12 köyde nüfus 100’ün altına düştü. Kozaklı ilçesinde de yüzün altında nüfusu olan 9 köy yer aldı. Kozaklı ilçesinin Küçükyağlı köyü sadece 8 kişinin yaşamını sürdüğü en düşük köy nüfusuna sahip köy olmasıyla dikkat çekti. Kozaklı ilçesine bağlı Merdaneli köyünde ise 14 kişinin yaşamını sürdürdüğü belirlendi.

        TÜİK verilerine göre, Avanos ve Gülşehir ilçelerinde 3, Ürgüp ilçesinde 2 ve Acıgöl ilçesinde de 1 köy olmak üzere toplam 30 köy 100 ve altında nüfusa sahip yerleşim merkezleri olarak belirlendi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,