Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Kurak hava, dünyada mısır ile tahıl fiyatlarını artırdı
Dünyanın tahıl ambarları olarak bilinen Kuzey Amerika ve Baltık Denizi civarında yaşanan aşırı sıcaklar, buğday ve mısır fiyatlarında sert yükselişlere sebep oluyor. ABD tahıl vadelileri hafta başında artarken, mısır fiyatları son iki yılın, tahıl fiyatları da son 10 ayın en yüksek seviyelerine çıktı. Tahıl fiyatları kötü hava şartlarından ötürü yüzde 7 civarında artarken, işlemciler önemli tarım emtia tedarikçilerinden kaynaklanan ürün beklentilerini aşağı çekti. Meteoroloji raporları küresel ölçekte mısırın yarısı ile soya asulyesi ve buğdayın en büyük ihracatçısı olan ABD’nin Ortabatı Bölgesi’ndeki kuraklığın derinleşerek devam edeceğini bildirmişti.

Aynı zamanda dünyanın en büyük üçüncü tahıl ihracatçısı olan Rusya’da da tarım bakanlığı bu yılın ürün hasat tahminini yüzde 10 azaltarak 85 milyon tona çekti. Chicago Ticaret Borsası’nda (CBOT) temmuz ayı tahıl fiyatları Bushel (36.7 kg) başına yüzde 7 artarak 7.2125 dolara yükseldi. CBOT temmuz ayı soya fasulyesi fiyatları yüzde 3 artışla Bushel başına 14.86 dolara çıktı. CBOT temmuz ayı mısır fiyatları yüzde 5.6 artışla Bushel başına (39 kg) 6.24 dolara çıktı. Mısırın “yeni ürün” sözleşmeleri (eylül sonrası teslim edilebilir olan) Bushel başına 40 sent günlük işlem limiti arttı. Araştırma şirketiAgResource’a göre ABD’de toprakta nemlilik 1895’ten bu yana ikinci en düşük seviyeye indi.

Dahası meteoroloji ABD’nin tahıl ve mısırüretim merkezi olan Ortabatı Bölgesi için daha fazla kuraklık öngördü. Yoğun kurak hava koşulları ABD mısır ürünlerinin polen yaymaya başladığı kritik bir döneme rast geldi.

Ortabatı 15 gün boyunca kurak

Tarım yatırım danışmanlık şirketi Commodity Weather Group (CWG), önümüzdeki 15 gün boyunca sıcaklıların artmaya devam etmesinin mahsuller üzerinde baskı uygulayacağı saptamasında bulundu. Müşterilerine gönderdiği notta CWG, “Sulama beklentileri aşmadığı takdirde mısır polenleri üzerindeki baskı kuşağın yarısını kapsayacak” dendi. Yine de işlemciler yazın sonuna doğru durum kötüleşmediği takdirde ABD’de 1937’den beri ulaşılan en yüksek planlı mısır dönümü yüzölçümü sayesinde kurak havanın olumsuz etkilerinin hafifleyebileceğini öngördü. Adını vermeyen üstü düzey bir işlemci, “Mısır konusunda henüz endişeli değiliz” derken, soya fasulyesi arzının daha gergin olduğunu, yetersizlikten ötürü ağustos eylül aylarında soya fasulyesi mahsulünde sorun yaşayacaklarını söyledi. İşlemciler, ABD Tarım Bakanlığı’nın önümüzdeki cuma günü (29 Haziran) açıklayacağı dönüm ve envanter tahminlerine odaklandı.

2012 yılı mahsul beklentileri değişti

Kurak havaya bağlı son fiyat artışlar 2012 yılı için bol mısır mahsulü beklentilerini boşa çıkararak fiyatların ılımlılaşmasını bekleyen çevreleri hayal kırıklığına uğrattı. ABD Tarım Bakanlığı’nın Mart 2012 için ilk projeksiyonu mısır üretiminde rekor mahsul tahmini şimdi aşırı bir iyimserlik olarak nitelenirken ABD’nin Ortabatı Bölgesi’nde derinleşen kuraklıkla birlikte analistler tahminleri günlük bazda indiriyor. Yatırım danışmanlık şirketi Macquarie Capital şirketi hafta başında yayımladığı raporunda ABD mısır mahsulleri için tahminini dönüm başına 156.5 Bushel olarak açıkladı. ABD Tarım Bakanlığı’nın mevcut tahmini dönüm başına 166 Busheldi. Macquarie Capital, “Ekim sürecinin tamamlanması sonrası Ortabatı boyunca kuraklık şartları, özellikle de Güney Mısır Kuşağı’nda ABD mahsullerinde kötü polen riskini artırdı” dedi. Global Weather Monitoring’den meteorolog John Dee, önümüzdeki 10 gün için Ortabatı’da ya hiç ya da çok az yağış tahmini yapıldığını, sıcaklıkların bu hafta boyunca artarak 27 ila 32 dereceye çıkmasının mısır ve soya fasulyesi mahsulleri üzerindeki baskıyı artıracağı öngörüsünde bulundu. Diğer meteoroloji uzmanları daha da yüksek sıcaklık tahminleri yaparken, ABD’nin Illinois eyaletinde bulunan yatırım danışmanlık şirketi Agrivsor LLC’de görevli analist Dale Durchholz, “Bu tipik bir hava durumu piyasası” yorumunu yaptı. ABD Tarım Bakanlığı 28 Haziran’da yıllık dönüm ve çeyreklik tahıl stok raporlarındaki üretim ve stok tahminlerini güncelleyecek. Tahıl fiyatları arttıkça talebin gerileyebileceği belirtiliyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı