Öne Çıkanlar makam aracı Gıda kapanış fiyatı hayvancılık ceviz bahçesi

Bu haber kez okundu.

Kurbanlıklar ahırlarda beslenmeye başlandı
Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte Yozgatlı besiciler, kurbanlıkları belirleyip ahırlarda beslemeye başladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri de rutin kontrollerini, Kurban Bayramı öncesinde artırdı.

Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi, il genelinde 240 bin civarında büyükbaş hayvan varlığının bulunduğunu, 40 bin civarında hayvanın ise kurbanlık olarak ayrıldığını bildirdi. Türkiye'nin en kaliteli ve organik kurbanlıklarının Yozgat'tan çıktığına dikkat çeken Selvi, ''Kurban Bayramı'nın yaza gelmesi nedeniyle genelde yayla hayvancılığı yapılıyor ve yarısı yayla besisi oluyor. Etler organik oluyor. İçeri besisi hava iyi olduğu için dışarıda yediyoruz. Besiye çekeli yaklaşık 40 gün oldu. Burada 3 aylık kuru besi yapıyoruz. Kurbanlıklar daha kilolu olsun diye yemle besliyoruz. Yem girdisi biraz pahalı, geçen yıl 35 liralık yem şimdi 46-47 lira oldu. Aynı sıkıntılar samanda da yaşıyoruz. Samanda biraz talep çoğaldığı zaman yükseliyor, hayvan girdileri bahardan beri yüksek. Kurban fiyatları ise geçen senenin biraz üzerinde satılır. Yaklaşık hisse başı bin liraya güzel bir hayvan kesilir.” dedi.

Tarım Müdürlüğü ekiplerinin rutin kontroller yaparak, hayvan hastalıklarına karşı zamanında aşılama yaptığını ifade eden Selvi, “Bozok Yaylası'nın bitki örtüsü besicilik için oldukça elverişli. Besicilerimiz genel olarak hayvanlarını yaylada otlatmakta, bu da hem yem maliyetini düşürmekte hem de hayvanın et ve süt kalitesini artırmaktadır.'' diye konuştu.

Yozgat'tan her yıl yaklaşık 20 bin büyükbaş, 10 bin civarında da küçükbaş hayvanın Kırıkkale, Kayseri, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa gibi illere Kurban Bayramı öncesinde sevk edildiğini vurgulayan Selvi, farklı illerden büyükşehirlere götürülen kurbanlıklar içerisinde en erken Yozgat'tan götürülen kurbanlıkların satıldığını, bunun nedeninin de et verimiyle birlikte kalitesinin de yüksek olmasından kaynaklandığına vurgu yaptı.

Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Selvi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerinin yıl içerisinde yaptıkları rutin denetimlerini Kurban Bayramı öncesinde artırdıklarına da dikkat çekerek, şöyle konuştu: ''Yozgat'ta hayvan sevkiyatları sürekli kontrol altında tutuluyor. Dışarıdan getirilen hayvanlar, diğer besi hayvanları ile bir araya getirilmeden sağlık kontrolünden geçiriliyor. Sağlıklı olan hayvanlar diğer besi hayvanları ile aynı ortama konuluyor. Bugüne kadar Yozgat'ta hastalık belirtisinin dahi görülmemesi bundandır. Ülke genelinde ciddi bir hayvan hastalığı görüldüğünde bile Yozgat'taki besi hayvanları bundan fazla etkilenmemiş, genel olarak sınır köylerimizdeki hayvanlarda görülen hastalıklar ise kısa sürede kontrol altına alınmıştır. Tüm bunlar, Yozgat'ta besicilik sektöründe daha kaliteli hayvansal ürünlerin üretilmesini sağlamaktadır.''

Selvi, her besi hayvanının kurbanlık olmadığını, yaylalardan ahırlara taşınan hayvanlar içerisinden kurbanlıkların seçilip beslenmeye başlandığını, fiyatların ise geçen yıla oranla maliyet artışlarına göre biraz artabileceğini ifade etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı