Öne Çıkanlar mikado kayısı chicago borsası muğlada yağmur ilaç zehirlenmesi Gıda

Bu haber kez okundu.

Kuru incir ihracatı bereketli başladı
Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incirin ihraç sezonu başladı. İhracatçılar, ilk gemiyle 4 bin 703 ton ürün karşılığında 18,4 milyon dolarlık döviz girdisi sağladı. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği verilerine göre bu sezon, 56 bin 900 ton kuru incir rekoltesi bekleniyor.

Birlik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Menaşe Gabay, Aydın ve İzmir illerinde üretilen ve yaklaşık 30 bin çiftçi aileyle 20 bini aşkın işletme çalışanının geçim kaynağı olan kuru incirin, önemli bir tarım ihraç ürünü olduğunu belirtti. Türkiye’nin 2011/2012 sezonunda 50 bin 209 ton kuru incir ihraç ederek 165 milyon 634 bin dolar döviz kazandığını kaydeden Gabay, yeni sezonda 56 bin 900 ton rekolte tespit edildiği bilgisini vererek, “Önümüzdeki sezon 45-50 bin ton civarında ihracatı öngörüyoruz.” dedi.

Türkiye’de üretimi ve ihracatı yapılan kuru meyvelerin daha etkin tanıtımı amacıyla Kuru Meyve Tanıtım Grubu kurma çalışmalarında son aşamaya gelindiğini de anlatan Gabay, grubun Çin, Rusya, Hindistan gibi kuru incir talebinin düşük fakat nüfusun yüksek olduğu ülkelerde tanıtıma ağırlık vereceğini dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı