Öne Çıkanlar karaman il özel idare Gıda makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Kuru üzüm rekolte tahmini tutmadı, üretici tepkili
2013-2014 sezonuna yönelik kuru üzüm rekolte tahmini tutmadı. Ege Bölgesi’ndeki borsalar ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından açıklanan 242 bin tonluk beklenti, yüzde 25 oranında saptı. Üreticiler, sapmaya tepki gösterdi.

Üreticinin bu durumdan mağdur olduğunu belirten Tariş Üzüm Birliği Başkanı Ali Rıza Türker, “2013 yılında verim düşüklüğü nedeniyle yeteri kadar gelir elde edemeyen üzüm üreticisi, spekülasyonlar nedeniyle fiyatların da düşmesiyle çok kötü bir yıl yaşadı.” dedi. Temmuz sonu itibariyle 2013 yılı çekirdeksiz kuru üzüm tescil miktarının 174 bin 948 ton olduğunu belirten Türker, ağustos ayındaki muhtemel tescille birlikte 2013 yılı ürünü çekirdeksiz kuru üzüm tescilinin 185 bin ton civarında sonuçlanacağının anlaşıldığını kaydetti. 2013 yılına yönelik tespit döneminde sektörde faaliyet gösteren birçok kişinin rekoltenin daha düşük olacağı öngörüsünde bulunduğunu aktaran Türker, “Ancak bazı borsalar ve EİB tarafından müştereken yaptırılan çalışma sonucunda, 2013 yılı ürünü rekolte tahmini 242 bin 635 ton olarak açıklandı ancak yapılan tescillere göre rekolte 185 bin ton civarında gerçekleşecek. Bu durumda tahminle gerçekleşen tescil arasında yüzde 25 civarında bir sapmanın meydana geldiği anlaşılmaktadır.” dedi. Borsa öncülüğünde yapılan rekolte tahmininin, kabul edilemeyecek oranda yüksek ve hatalı olduğunu savunan Türker, bu durumun oluşturduğu olumsuz psikolojik ortam ile birlikte İran üzümünün de etkisiyle piyasada çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarının 5 TL’den 2,8 TL seviyelerine kadar düştüğünü belirtti. Türker, 2014 yılı ürünü çekirdeksiz kuru üzüm rekolte miktarına ilişkin yapılan spekülasyonlara da değinerek, iklim şartlarının getirdiği riskler dikkate alındığında, bu yılın ürünü için belirsizliklerin halen devam ettiğini dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,