Öne Çıkanlar çiftlik bank çiftçi Üretici eğitim tarım

Bu haber kez okundu.

Limonda destek 12 aya çıkarsa ihracat 40-45 milyon dolara çıkacak
Dünyanın tek doğal tüf kayalara oyulu soğuk hava depolarının bulunduğu Kapadokya bölgesinde depolanan yataklık limonlar için ton başına 8 ay verilen teşviğin, 12 aya uzatılması durumunda ihracatın iki katına çıkabileceği bildirildi. Akdeniz Bölgesi'nde hasat edildikten sonra şubat ayından itibaren bine yakın soğuk hava deposunun bulunduğu Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde depolanan yataklık limonun kilogram fiyatı 1,85 ile 1,90 lira arasında değişiyor. Limonda, Ortahisar'daki depolardan yapılan 15-20 milyon dolarlık ihracatın, desteğin 12 aya çıkarılması halinde 40-45 milyon dolara çıkacağı belirtildi.

Nevşehir'in Ürgüp ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hilmi Yazıcı, Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) yaptığı değerlendirmede, dünyada, Arjantin ve İspanya’dan sonra en büyük narenciye üreticisi ve dünyanın en kaliteli limonunu üreten ülkesinin Türkiye olduğunu söyledi. Yazıcı, bu limonların tutulduğu ilçelerine bağlı Ortahisar'daki depolardan yapılan 15-20 milyon dolarlık ihracatın, ton başına 8 ay boyunca verilen 100 dolar teşviğin 12 aya yayılması durumunda 45 milyon dolara çıkarılabileceğini belirtti.

Hilmi Yazıcı, şubat ayından itibaren tüf kayalara oyulu doğal soğuk hava depoların bulunduğu Kapadokya bölgesindeki depolarda, -5 ile -8 derece arasında değişen ısıda sulandırılan yataklık limonların satışının başladığını söyledi. Her yıl 4-4,5 milyon sandık limonun, bölgedeki doğal soğuk hava depolarında yaklaşık 2-3 aylık sürelerle sulandırıldığını belirten Yazıcı, depolara 80 gram giren bir limonun, kabuğunun incelmesi ve iç bölümlerinin de lezzetinden hiçbir şey kaybetmeksizin 100 gram civarında piyasaya sevk edildiğini anlattı.

"DEPOLARA 100 BİN TON NARENCİYE GİRİYOR"

Narenciye ürünlerinin ihracatının önemli olduğunu kaydeden Yazıcı, "Bu depolarda stoklandıktan sonra nisan ayının başından itibaren iç piyasa ile yurt dışında özellikle Romanya, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Polonya ve Makedonya gibi ülkelere ağırlığı limon olmak üzere ihraç edilmektedir. Yeni pazar anlamında da bu yıl Hollanda'ya da limonlarımız ihraç edilmeye başlandı. Depolarımıza ortalama 100 bin ton narenciye giriyor. Bunun 90 bin tonu limon, 6 bin tonu greyfurt ve 4 bin tonu da portakal ve mandalinadır. Limonda 90 bin tonun 50 bin ton civarı iç piyasaya, 15-20 bin tonu da ihraç edilmektedir. Türkiye, dünyada Arjantin ve İspanya’dan sonra en büyük narenciye üreticisi konumundadır." dedi.

Yazıcı, 12 Haziran tarihine kadar ton başına 100 dolarlık ihracat priminin önemli olduğunu kaydetti. Yazıcı, şöyle dedi: "Ortahisar'daki depolardan limonda 15-20 milyon dolarlık bir ihracat var. 15 Eylül-15 Haziran arasında ton başına 100 dolar düzeyinde ihracat desteğinin 12 aya çıkarılmasını talep ediyoruz. İç piyasaya üretim fazla olduğu için ihracat olmazsa fiyatlar aşırı düzeyde düşüyor. Maliyetin bile altına düştüğü zamanlar oluyor, üretici burada mağdur oluyor. Teşviğin 12 aya çıkarılması halinde ihracat 15-20 milyon dolardan 40-45 milyon dolara çıkacaktır."

"DÜNYADA DOĞAL DEPO SADECE KAPADOKYA’DA VAR"

1952 yılında başlatılan soğuk hava depoculuğunun doğal ortamlarda yapıldığı dünyadaki tek merkezin Kapadokya bölgesi olduğunu söyleyen Yazıcı, "Beldemizdeki doğal depolar volkanik kayaların birleşiminden tüf yani gözenekli kayalardan oluştuğu için solunum yapan bir özelliği vardır. Bu depolara giren bir sandık narenciye ortalama 19-20 kilogram olarak giriyorsa Ocak-Mart ayından başlayarak Ekim ayının sonuna kadar ortalama 6-7 ay depoda saklanma süresi var. Çıkış sırasında kabuğu inceliyor, su oranı da artıyor. Doğal olarak da beslenmesinden dolayı 1,5-2 kilogram civarında sandık başına ağırlık artışı oluyor. Bu dünyanın hiçbir yanında olmayan, Cenab-ı Allah’ın sadece bu yöreye lütfettiği bir özelliktir. Dünyada narenciye üretimi yapan hiçbir ülkede doğal depolama özelliği de bulunmamaktadır. Bu nedenle Nisan- Eylül sonu döneminde iç pazara ve yurt dışına sadece bölgemizden narenciye gitmektedir. Yeni pazar arayışlarımız vardır. Avrupa ülkeleri İspanya Avrupa Birliği'ne dahil olduğu için genelde limonu çıktığı zaman bu ülkeden alıyorlar. Türk limonu üretim yapan Arjantin, İspanya, İtalya ve Güney Afrika'dan daha kalitelidir. Bizim narenciye, meyve ve sebze ürünlerine kota uygulanıyor, gümrük vergisi konuyor. Maliyetler artıyor. İspanya limonu Nisan ayı sonunda bitiyor. Arjantin limonu 15 Mayıs gibi başlıyor ama gemiyle bir ayda geliyor. Nakliye ve geç gelme nedeniyle 15 Mayıs-15 Haziran arasında Hollanda, Almanya, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Özbekistan’a ihracat yapıyoruz." şeklinde bilgi verdi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı