Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

Lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsacılığı kolaylaştırıldı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Lisanslı Depoculukla ilgili 8 adet yönetmeliğin Resmi Gazete’te yayımlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı. Yazıcı, yönetmelik değişikliklerinin lisanslı depoculukla ilgili uygulamayı geliştirmek amacıyla yapıldığını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Resmi Gazete’de yayımlanan Lisanslı Depoculukla ilgili yürürlüğe konulan 8 yönetmelikte lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsacılığı sisteminin uygulamasını kolaylaştırmaya yönelik önemli değişiklikler yapıldığını söyledi. Depolamaya uygun nitelikte olan tarım ürünlerinin laboratuarlarca analiz edilmesinin ardından, modern altyapıya sahip sağlıklı ortamlarda depolanmasının sağlanacağını belirten Yazıcı, “Bu ürünlerin ticaretinin ürünün mülkiyetini temsil eden ürün senetleri vasıtasıyla yapılmasını öngören lisanslı depoculuk sistemi ülkemizin tarım ürünleri ticaretinin gelişmesi ve bu alanda küresel boyutta rekabet gücünün artması bakımından çok önemli.” dedi.

Sistemin ülkemizde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan lisans alan 2 şirketin şubelerinin bulunduğu 7 farklı bölgede (Polatlı, Gölbaşı, Bandırma, Lüleburgaz, Çorum, Ünye ve Düzce) uygulamaya geçtiğini anlatan Yazıcı, “Hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve fındık ürünlerinde toplam lisanslı depo kapasitesinin 190 Bin tona ulaştı. Kısa süre içinde pamuk ürününde de lisanslı depoculuk faaliyeti başlatılacak. Sistemin hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla beraber uygulamada tespit edilen sorunlara, sektörün de talepleri dikkate alınmak suretiyle anında müdahale edildi. Gerekli mevzuat değişiklikleri yapıldı.” diye konuştu.

Yönetmeliklerde yapılan değişikliklerle, sisteme yönelik güvenin arttırılmasının, etkin bir denetim mekanizması oluşturulmasının ve banka ve finans sektörünün sistemde daha etkin bir rol almasının hedeflendiğini ifade eden Yazıcı, bu hedeflere yönelik olarak yönetmeliklerde şu gelişmelerin yaşandığını anlattı:

“Bilgi işlem alt yapısı üzerinden lisanslı depo işletmelerindeki ürünlerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca anlık olarak takip edilebilmesine, Lisanslı depoların periyodik olarak Borsalarca da mahallinde denetlenmesine, Lisanslı depolar ve depolanan ürünler için yapılan sigortanın riziko kapsamının genişletilmesine, sorumluluk sigortasının da lisanslı depo teminatı olarak verilebilmesine, Kredi/avans borcunun vadesinde ödenmemesi halinde, teminat olarak gösterilen ürün senetlerinin kredi/avans veren kuruluşun talebi üzerine borsada satılıp alacağın kısa sürede karşılanabilmesine, Sisteme olan güveni arttırmak amacıyla lisanslı depoculuk ile yetkili sınıflandırıcılık faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesine ilişkin düzenlemeler yapıldı.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı