Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Domuz vebası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Manisa’da bir çiftçi karpuzdan pekmezi yaptı

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde bir çiftçi tarafından üzüm pekmeziyle aynı yöntemlerle karpuz pekmezi yaptı.

Manisa’nın Sarıgöl ilçesine bağlı Çanakçı Mahallesi’nde çiftçilik yapan 54 yaşındaki Kemal Akdağ, yetiştirdiği karpuzları pazarda satarak geçimini sağlıyor. Geçimini sağladığı karpuz yetiştiriciliğinden daha fazla kar elde etmek isteyen Akdağ, eşi Züheyla Akdağ ile üzüm pekmezinden esinlenerek evinde karpuz pekmezi yapmak için girişimde bulundu. Üzüm pekmeziyle aynı yöntemlerle karpuz pekmezi yapan Akdağ, kışın da yaptığı pekmezleri satarak geçimini sağlayacak. Bu yıl karpuzun çok fazla kar getirmediğini söyleyen Akdağ, "Pazara karpuzlarımı traktör kasasıyla götürüp satıyordum. Pazarda 75 kuruşa karpuz satacağıma üzümden pekmez olur da karpuzdan niye olmaz diyerek evimde eşimle birlikte karpuz yapmaya başladım. Gerçekten çok güzel, üzüm kadar tatlı pekmez oldu. Gelecek yıl kavundan pekmez yapmayı deneyeceğim" dedi.

Kemal Akdağ ve eşi Züheyla Akdağ birlikte yaptıkları, karpuz pekmezi mahallede de ilgi gördü. Mahalle halkı tarafından tadılan karpuz pekmezi mahalleliler tarafından da beğeni ile karşılandı. Karpuz pekmezinin nasıl yapıldığını anlatan Akdağ’ın eşi Züheyla Akdağ, "Karpuzların içlerini alarak temiz bir plastik çuval içinde suyunu ezerek çıkartarak pekmez toprağı katarak kazanlarda kaynattıktan sonra kıvamında kazanları ateş üzerinden alarak dinlenmeye bırakıyoruz. Sonra kışın tüketmek için de kavanozlara koyuyoruz." dedi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,