Öne Çıkanlar Gıda kapanış fiyatı makam aracı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Marmarabirlik Başkanı Asa: Yüzde 12’lerdeki tuz oranı bizde yüzde 7
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sofralık zeytindeki tuz oranını en fazla yüzde 8 ile sınırlandırdığını hatırlatarak, “Tuz oranını biz toplum sağlığı açısından en fazla yüzde 7 ile sınırlandırıyoruz. Hatta ‘Gold’ adını verdiğimiz ürünümüzde bu oran yüzde 2.5’dur. Oysa piyasada bu oran yüzde 10 ve 12’lerdedir.” dedi.

Yazılı açıklama yapan Hidamet Asa, 'Sofralık Zeytin Tebliği'nin, Marmarabirlik’in uygulamalarını esas alan düzenlemeler yaptığını kaydetti. 23 Ağustos 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren tebliğe göre, zeytindeki tuz oranının en fazla yüzde 8 ile sınırlandırıldığını belirten Asa, ürün paketinde işleme şeklinin de yazılacağını kaydetti.

Toplum sağlığı açısından son derece önemli uygulama önerisinin, tuz oranını en fazla yüzde 7 ile sınırlandıran Marmarabirlik’ten gittiğine dikkat çeken Asa, şunları dile getirdi: “Üretimden tüketiciye her aşaması entegre tesislerimizde doğal fermantasyon ve hijyenik şartlarda yapılıp, paketleniyor. Tuz oranını da biz toplum sağlığı açısından en fazla yüzde 7 ile sınırlandırıyoruz. Hatta ‘Gold’ adını verdiğimiz ürünümüzde bu oran yüzde 2.5’dur. Oysa piyasada bu oran yüzde 10 ve 12’lerdedir. Yine tebliğde işleme biçiminin belirtilmesi ve ürün çeşitlerinin karıştırılmaması ibareleri yer alıyor. Birlik olarak işleme şekli olan doğal üretimi paketlerimizde belirttiğimiz gibi, ürün çeşitlerini de asla karıştırmıyoruz. Biz tüm bu çalışmalarımızı Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na da sunmuştuk. Bakanlık uzmanlarının yerinde yaptığı incelemeler ve sonrasında görüş alış verişleriyle bir yıldır katkı çalışmalarımız devam ediyordu. Tebliğ hazırlanması aşamasında da bu önerilerimizi dikkate aldılar ve böyle bir karar çıktı.”

Hidamet Asa, 2015’in Ocak ayı itibariyle uygulamaya girecek yeni düzenlemeden Marmarabirlik’in etkilenmeyeceğini belirtti. Asa, şöyle dedi: ”Marmarabirlik danede en fazla yüzde 7 oranında tuz sınırlandırmasıyla üretim yapmaktayız. Bu uygulamadan Marmarabirlik olumsuz etkilenmeyeceği gibi, geçiş sürecinde de sıkıntı yaşanmayacaktır. Tüketicinin menfaatine olan bu kararın merdiven altı üretimin disiplininde de etkili olmasını bekliyorum.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı