Öne Çıkanlar mikado kayısı chicago borsası muğlada yağmur ilaç zehirlenmesi Gıda

Bu haber kez okundu.

MASİAD Başkanı Boztaş: Manavgat'ın geleceği nitelikli tarımda
Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD) Başkanı Ahmet Boztaş, turizm şehrinin geleceğini tarımın belirleyeceğini söyledi. Boztaş, 25 yıl önce Manavgat'ın ekonomik canlılığını tarımın belirlediğini, şimdi de nitelikli tarımın yüzde 20 seviyesine rahatlıkla çıkabileceğini belirtti.

        MASİAD Başkanı Ahmet Boztaş, yaptığı açıklamada, ilçede nitelikli tarım uygulamasının yüzde 2'den yüzde 15'e çıkarılması halinde, yıllık 3,5 milyar dolar ekonomik girdinin oluşacağını kaydetti. Son 25 yıldır Manavgat'ta turizm öncelikli olunca tarım, hayvancılık, narenciye, su ürünleri ve örtü altı tarımın geri planda kaldığını belirten Boztaş, sınırları içinde 2 büyük barajı barındıran ve üçüncüsü önümüzdeki yıl bitecek olan Naras Barajı ile birlikte binlerce hektarlık tarım arazisinin suya kavuşacağını, nitelikli tarımın yüzde 20 seviyesine rahatlıkla çıkabileceğini söyledi. Boztaş, ilçe tarımı ve turizmi ile ilgili şu bilgileri verdi:

        "Manavagt'ta son yıldır turizm baskın olunca tarım ikinci planda kaldı. İlçede turizm kadar tarım da çok önemli. Özellikle örtü altı sebze ve meyve üretiminde istediğimiz seviyeye ulaşamadık. Nitelikli tarımda yüzde 2 seviyesindeyiz. İhracata yönelik nitelikli tarımı yüzde 15'e çıkarırsak, yıllık 3,5 milyar dolar olan turizm gelirlerini rahatlıkla geçeriz. Su kaynakları zengini olan Manavgat'ın geleceği nitelikli tarımda."

    Öte yandan, Manavgat Süt ve Süt Ürünleri Üretici Birliği (MASÜB) Başkanı Bilal Ay da ilçede hayvancılığın turizm, tarım, narenciyeden sonra dördüncü sırada yer aldığını söyledi. İlçede, turizm ve tarım kadar hayvancılığın da önemli olduğunu belirten Ay, hayvancılığın ilçede canlı olması halinde turizm ve tarım sektörünü de canlı tutacağını kaydetti.

        Toprakları Konya büyüklüğünde olan Hollanda'nın ürettiği süt ve süt mamullerinin yüzde 65'ini ihraç ettiğini belirten Ay, Manavgat'ta da süt ve süt ürünlerinde markalaşması halinde pazarlamanın daha kolay olacağını söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı