Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları kredi borçları bakan yardımcısı akif özkaldı palmiye ağacı

Bu haber kez okundu.

Merakla başladığı solucan gübresinin bir yılda ticaretini yapmaya başladı

Kırşehir’in Kaman ilçesinde emekli polis memuru Uğur Üstün, merakla başladığı solucan gübresi işinde 1.5 milyon solucan ile ayda 1 ton gübre üreterek ticaretini yapıyor.

Kırıkkale’de merakla bir mühendis arkadaşından aldığı solucanlarla solucan gübresi üretmeye başlayan emekli polis memuru Uğur Üstün, ailesinin destek vereceğini söylemesi üzerine Kaman ilçesinde 7.5 dönümlük arazide solucan gübresi üreterek bir yılda satışını yapmaya başladı. Yaptıkları araştırmalar sonucu solucan gübresi ile tanıştıklarını ve temin ettikleri gübre ile bahçelerinde üretime başladıklarını söyleyen Üstün, “Solucan gübresi ile tanıştık. Nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir gibi araştırma süreçlerinden geçtik. Emekli olduktan sonra solucan gübresi ile ilgilenmeye başladım. Bahçemizde solucan gübresi çalışmalarına hız vererek memnuniyet verici bir kalite elde ettik. Solucan gübresi, büyükbaş hayvanlarımızdan ahır gübresi olarak tanımladığımız hayvan gübresinin solucanın kendi sindirim sisteminden geçmesi sonucu oluşuyor. Tamamen organik, güvenle kullanılan bir gübre üretmenin yanında oluşturulan gübrenin içerisinde de hiçbir katkı maddesi bulunmuyor” dedi.

“Solucan gübresi bitkileri birçok hastalıktan koruyor”

Bahçesinde uyguladığı solucan gübresi ile bitkileri canlandırdığını ifade eden Üstün, “Solucan gübresi bitkilerin gövde yapısını güçlendiriyor, bitkiye canlılık veriyor. Bitkileri birçok hastalıktan koruyor. Bu nedenle tarım arazilerinde ilaç kullanma etkisi de azalıyor. Solucan gübresinin bitkiyi canlandırma özelliği kadar toprak düzenleyici bir etkisi de var. Biz, bitkinin ihtiyacına göre sıvı gübresini de üreterek bitkiye güvenle veriyoruz” diye konuştu.

Üstün, Kaman ilçesindeki bahçesinde ayda 1 tondan fazla solucan gübresi üreterek elde ettiği gübreyi satıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı