Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Domuz vebası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Mersin’de çeltik hasadı başladı

Mersin’in Silifke ilçesinde çeltik hasadı başladı. 11 bin dönümlük alandan 7 bin 700 ton çeltik rekoltesi bekleniyor.

Çeltik üretimi yapılan Kurtuluş, Sökün, Bahçe, Çeltikçi ve Gülümpaşalı köylerinde çeltik hasadı heyecanı başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kontrolünde hasadı yapılan çeltikler, kurutulmak üzere boş alanlara seriliyor.

Her geçen yıl çeltik üretiminin azaldığını savunan üretici Baki Akış, bu yıl fiyatların 2 TL’den gitmesini beklediklerini belirterek, şu an fiyatların girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı düşük olduğunu ifade etti.

Çeltik hasadını gerçekleştirdiklerini belirten üretici Baki Akış, “2000 dönüm arazide çeltik üretimi yapıyoruz. 1000 veya 1400 ton arasında da ürün bekliyoruz. Ekim ayı sonuna kadar hasadımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Silifke çeltiğinin lezzeti ve kalitesiyle damaklarda farklı bir yere sahip olduğunu ifade eden Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doyğun, “Silifke ovasında üretilen çeltiğin güvenilirliği ve kalitesi Türkiye genelinde ispatlanmıştır. Toprak yapısı ve toprağın tuzluluk oranı, pirincin kalitesini ve lezzetini artırmaktadır” diye konuştu.

Çiftçilerin ürün kaybından dolayı mağdur olmamaları için biçerdöverlerin düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerektiğinin altını çizen Cafer Doygun, “2017 yılı üretim sezonunda Kurtuluş, Sökün, Gülümpaşalı, Burunucu, Çavuşbucağı ve Ulugöz mahallelerinde 133 çiftçi çeltik ekmek için müracaat etmiş olup, 11 bin dekarlık bir alanda çeltik ekimi gerçekleştirilmiştir. 2017 yılında çekik alanlarının yaklaşık 1200 dekarlık kısmı birinci ürün olarak ekilmiş, geriye kalan 9800 dekarlık kısmı ise 2. ürün olarak ekilmiştir. İlçemizde 2017 yılında Luna, Jupiter ve Kameo çeltik çeşitleri ile ekim yapılmıştır. Son yıllarda Luna çeltik çeşidi ekilişinde artış olduğu gözlenmiştir. 1. ürün çeltik ekilişlerinde hasat 15 Ağustos tarihi itibariyle başlamış olup, dekardan yaklaşık 750 kg çeltik ürünü alınmıştır. 1. ürün çeltik hasadı ilçemizde devam etmektedir. 2. ürün çeltikler şu an başaklanma döneminde olup hasadının ekim ayı ortalarında yapılması planlanmaktadır. 2017 yılında ortalama dekardan 700 kilo alınması ve toplamda 7 bin 700 ton çeltik alınması beklenmektedir” dedi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,