Öne Çıkanlar manisa Adilcevaz teknoloji kaçakçılık çiftçi

Bu haber kez okundu.

''Meyve sebze ihracatı, yüzde 10 düşebilir''
Çalı, yurt genelinde yaşanan kötü hava şartlarının meyve sebze ihracatı üzerindeki etkisini yazılı olarak değerlendirirken, hava şartlarının normal seyrinin dışında soğumasının veya ısınmasının tarımsal üretimi, buna bağlı olarak da ihracatı olumsuz etkilediğine değindi.

Mevsimsel bir geçiş süresi yaşandığına, kötü hava şartlarının uzun sürmesi halinde meyve sebze ihracatında yüzde 10 civarında düşüş olabileceğine işaret eden Çalı, mevsim normallerinin altında olan hava sıcaklıklarının daha çok kışlık sebzelerin yetiştirildiği alanlarda ve Antalya, Akdeniz, Ege Bölgesi'ndeki sera alanlarında yetiştirilen sebzelerin üretiminde kalitenin bozulmasına ve kayıplara neden olduğunu anlattı.

Çalı, soğuk havalardan kaynaklı sera ısıtma maliyetlerinin hızla artığının altını çizerek, ''Aşırı soğuk havalar sektörde ürün maliyetleri ve fiyatları artırarak, iç tüketime arz edilen sebze miktarını azaltıyor. Bu durum ürün fiyatlarını artırıp yaş meyve sebze ihracatını olumsuz yönde etkiledi. Özellikle iç piyasadaki ürün fiyatlarının artışı üreticileri ve meyve sebze ihracatı yapan ihracatçıları iç piyasaya yöneltiyor'' dedi.

Avrupa'da yaşanan ekonomik sıkıntıların meyve sebzeye olan talebi azaltığını kaydeden Çalı, mevcut şartlarda Avrupa pazarındaki rakip ülkelerle rekabet etme koşullarının zorlaştığını belirtti.

Çalı, iklimsel değişikliklerle birlikte getirilen ek maliyetlerin, meyve sebze ihracatında en büyük pazar olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracatı olumsuz etkilediğini vurgulayarak, İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Fas, Mısır, Güney Afrika gibi güney ülkeleri ve Orta Amerika ülkelerinin, normal ve anormal iklim şartlarında rekabette Türkiye'nin önüne geçtiğini kaydetti.

Tarım sektörü için akaryakıt, gübre gibi temel girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini ifade eden Çalı, ''Olumsuz hava şartlarından etkilenmeyi azaltacak veya önleyecek tarım sigortaları genişletilerek, cazip hale getirilmesi gerekiyor'' dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı