Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Meyve sebze üreticileri, hammadde sorununa çözüm arıyor
Meyve Sebze Mamulleri ihracatçıları son sektör kurulu toplantısı Uludağ İhracatçı Birlikleri’nde (UİB) gerçekleştirildi. UİB Genel Sekreterliği konferans salonunda, Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gençoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, sektör kurulu üyesi çeşitli ihracatçı birliklerinin başkan ve yöneticileri katıldı. Sektörün 2011 yılı değerlendirmesi ve 2012 beklentilerinin ele alındığı toplantının ana konusu hammadde sıkıntıları idi. Yüzde 100 katma değerle 850 bin kişiye iş imkanı sağlayan ve 6 milyon 100 bin ton hammadde kullanımı olan sektör için 2012 yılında, özellikle hammadde sorununa çözüm yolları düşünmek ve yetkilileri konu hakkında bilgilendirmek amacıyla "Tarıma Dayalı Endüstri ve Sürdürülebilir Hammadde Kaynakları" ana başlığı altında Arama Konferansı gerçekleştirileceği belirtildi.

Büyük ölçüde ihracata dönük üretim yapan sektörün 2012 yılını döviz kurları nedeni ile sıkıntılı geçireceği, düşük döviz kurları nedeniyle rekabetçi fiyat yaratmakta güçlük çekileceğinin ifade edildiği açıklamada, tarımsal sanayiye yönelik teşvik ve desteklerin yeterli olmadığı da vurgulandı. Sektörün ön plana çıkarılması için 2012 yılında arama konferansları, çalıştaylar ve bürokrasi ziyaretleri gerçekleştirmeyi planlayan Meyve Sebze Mamulleri Sektör Kurulu üyeleri, meyve sebze mamulleri sektörünün dünya pazarındaki yerini alması ve Türkiye’nin bu pazarda rekabet edebilmesi adına çalışmalarına son hızla devam edeceklerini belirtti.

2023 yılı için 4 milyar dolar ihracat hedefi belirleyen sektör, yaşanan krizlere rağmen 2010 yılındaki 1,1 milyar dolar ihracatını 2011’de 1,2 milyar dolara yükseltti. Sektörün bu yılki ihracat hedefi ise 1,3 milyar dolar.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı