Öne Çıkanlar Gıda vairo badem çeşidi fakıbaba şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Meyve ve sebze ihracatçısının Bulgaristan sıkıntısı aşılacak
Avrupa’ya yapılan yaş meyve sebze ihracatında Bulgaristan sınırında yaşanan sıkıntıların çözümü için harekete geçildi. Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Yakıcı başkanlığında sektör temsilcilerinden oluşan heyet, sorunların çözümü için Bulgaristan’ı ziyaret etti.
        Bulgar makamları ile yapılan görüşmelerde, AB’ye yapılan domates, biber ihracatında uygulanan yüzde 10 analiz zorunluluğu ve yüzde 100 belge kontrolü ele alındı. Ayrıca 2011 Haziran ayından beri artarak devam eden “Phytosanitary” (Bitki sağlığı) kontrollerindeki TIR’lardan palet indirme-bindirme işlemi için alınan 488 Leva (yaklaşık 250 euro)’nın ihracatçıya getirdiği yük ve işlemlerin uzayarak ihracatçıların karşı karşıya kaldığı kalite, zaman ve maliyet kayıpları da gerçekleştirilen temaslarda Bulgar yetkililer ile paylaşıldı. Bulgaristan’a giden heyette Müsteşar Yakıcı’nın yanı sıra bürokratlar, Türkiye’deki çeşitli YMS ihracatçı birliklerinden yönetim kurulu üyeleri ve ihracatçılar yer aldı.

BULGARİSTAN AB PROJELERİNE KATILIM TALEP ETTİ
        Heyet, 3 gün süren temaslar sırasında Gıda Güvenliği Ajansı yetkilileri ile de bir araya geldi. Mevcut uygulamalar ve karşılıklı taleplerin değerlendirildiği ziyarette ajans yetkilileri uygulamalarda AB’den gelen düzenlemeleri adres gösterdi. Ajans yetkilileri AB’den alacakları 6 milyon euro bütçeli ‘Sınır Noktalarında Gıda Kontrollerinin İyileştirilmesi’ projesine Türk tarafından da katılım beklediklerini vurguladı.
        Temaslar sırasında analiz incelemelerinin yapıldığı kontrol noktasını (Kaptan Andrepov) da ziyaret eden Türk heyeti, kuruluş müdürü ve analiz için örnek alan personelle de bir araya geldi. Olumlu geçen görüşmede iki taraf da birbirlerinden talep ve beklentilerini bildirdi.

İHRACATÇI İÇİN BÜYÜK MALİYET
        Bulgaristan’a yapılan ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulunan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı, büyük bir zaman ve maliyet kaybıyla karşı karşıya kaldıklarını, Bulgaristan’daki uygulamaların ihracatçıları kara kara düşündürdüğünü ve bu şartlarda AB’ye yaş meyve sebze ihracatının sürdürülemez hale geldiğini söyledi. İhracatçıların karşılaştıkları sorunların çözümü noktasında daha önce Ekonomi Bakanlığı’nda girişimlerde bulunduklarını ve bu girişimlerin meyvesini verdiğini görmekten mutluluk duyduklarını kaydeden Çalı, “Umuyoruz ki bu ziyaretlerle bizi sıkıntıya sokan uygulamalarda düzenlemeye gidilecektir. Dünyayla rekabet edebilmemiz için ihracatçılarımızın haklarını korumak zorundayız.” dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı