Öne Çıkanlar şap aşısı Gıda üretim can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Milas'ta organik zeytin alanları belirlenecek
Denizli, Muğla ve Aydın'ın bölge gelişimi için faaliyet gösteren Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Milas'ta organik zeytin yetiştirilebilecek alanları tespit edecek. Milas İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile GEKA arasında, "Milas'ta Sürdürülebilir Organik Zeytin Yetiştiriciliği Yapılacak Alanların Belirlenmesi" projesinin protokolü imzalandı.

GEKA, Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında projeyi başarılı bularak destekleme kararı aldı. Destek protokolünü İlçe Tarım Müdürü Oktay Çelik ve ziraat mühendisi Nejmettin Kaya ile GEKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Taner Akgün imzaladı. Oktay Çelik, projeyle Milas'taki kimyevi ilaç kullanılmayan zeytin alanlarının tespit edileceğini ve bu alanlarda gerekli kültürel bakım işlemlerinin yapılacağını söyledi. Organik olmasına rağmen organik sertifikası alınmamış zeytinliklerin kayıt altına alınacağını ifade eden Çelik, "GEKA'nın destek verdiği ve üç ay sürecek projeyle tespit edilecek alanlarda, zeytin yetiştiriciliği tarımında uygulanan tüm kültürel işlemler belirlenerek kayıt altına alınacak. Zeytin yetiştiriciliğinde gereksiz kimyasal uygulamaların da önüne geçilmesi sayesinde organik tarım için büyük bir adım atılmış olacak. Bu adım, kaliteli zeytin ve zeytin mamulleri için bir başlangıç niteliğinde olup devamında markalaşmaya gidilecektir." dedi. Çelik, projeyle organik tarım için büyük bir adım atıldığını, projenin devamında markalaşma sürecine girilmesiyle birlikte Milas'a özgü "Milas zeytini" ve "Milas zeytinyağı" ismiyle tanıtılan ürünlerin oluşturulmasını hedeflediklerini belirterek, GEKA'ya verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,