Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı tarım bakan yardımcısı akif özkaldı palmiye ağacı ayçiçeği zararlıları

Bu haber kez okundu.

Mısır üreticisi piyasada oluşan fiyatlardan memnun kalmadı
Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı Mutlu Doğru, bu yıl hava koşulları nedeniyle yüzde 20 rekolte kaybı yaşayan mısır üreticisinin şu anda piyasada oluşan fiyatlarla da ikinci bir hayal kırıklığı yaşadığını bildirdi.

Doğru, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, Türkiye’nin ihtiyacı olan mısırın yaklaşık yarısını üreten Adana’da mısır hasadı yoğun olarak başladığını hatırlattı. Doğru, üreticinin şu andaki piyasa fiyatlarından ürününü satmak istemediğini söyledi. Dünyanın en büyük mısır üreticisi konumundaki Amerika Birleşik Devletleri’nde son 50 yılın en büyük kuraklığı neticesinde mısır fiyatlarının dünyada rekor seviyelere ulaştığını vurgulayan Doğru, "Şu anda Mersin teslimi ithal mısır fiyatı gümrük masrafları ve ithal fonu hariç tonu 360 dolar, yani 650 liradan giriş yapıyor. Bunun yanı sıra yurt dışındaki mısır fiyatlarının kısa süre içerisinde daha da artacağı tahmin ediliyor. Dünya fiyatları rekor seviyelerde seyir ederken çiftçimiz dünyanın en pahalı mazotu ve gübresini kullanıyor. Üreticiler, maliyetleri her yıl enflasyon oranlarının üzerinde artan ve geçen yıla göre en az yüzde 20 verim kaybı olan mısırın ton fiyatının 540 lira civarında oluşmasına büyük tepki gösteriyor." diye konuştu.

Dünyadaki hammadde fiyatlarındaki artışı örnek gösteren Doğru, yem fiyatlarına üst üste zam yapan yem sanayisinin, dünyanın en kaliteli mısırına geçen senenin altında fiyat teklif etmesinin kabul edilmez olduğunu kaydetti. Mısır sanayicisinin açıkladığı fiyatın da tatminkâr olmadığını bildiren Mutlu Doğru, "Her fırsatta, üreticilerle işbirliği içerisinde olduklarını söyleyen nişasta sektörü ise maalesef açıkladığı fiyatla samimiyetten uzak kalmıştır." dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çiftçinin kara gün dostu olduğunu hatırlatan Doğru, bu kurumun piyasayı acilen regüle etmesi gerektiğini savundu. Doğru, şöyle devam etti: "Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanımız ile TMO ile yaptığımız görüşmelerde, üreticin bu fiyatlarla mağdur olduğunu ve mısır alım fiyatının açıklanarak piyasalara acilen alım yönünde müdahale edilmesi gerektiğini bildirdik. Kendilerinden, piyasaları yakından takip ettiklerini ve fiyatın yakında açıklanacağı bilgisini aldık. Umuyoruz ki açıklanacak fiyat çiftçimizin beklentilerini ve alın terini karşılayacak miktarda olacaktır."

Doğru, TMO’nun, mısır için müdahale alım fiyatı açıklamakta hızlı davranmasını beklediklerine dikkati çekti. Üreticilere de çağrıda bulunan Doğru, çiftçinin bu kapsamda malını pazarlamasını ve imkânı varsa bir süre daha bekletmesinin daha doğru olacağı kanaatinde olduğunu sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı