Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi biber yarışması Gıda Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Mısırdaki daralma et endüstrisini vuracak
Japonya’da açıklanan büyüme verilerine değinilen bültende"Japonya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,3 ile beklentilerin yarısı kadar bir büyüme kaydederken, tüketici harcamalarının hız kesmesi ve Avrupa’daki krizin dünya genelinde talebi baskılaması da, ekonomik toparlanma konusunda belirsizlik yaratmaya devam ediyor. Japonya ekonomisi bu yılın birinci çeyreğinde, hükümetin düşük emisyonlu araçlar için sağladığı desteğin özel tüketimi yükseltmesiyle %1,3’lük güçlü bir büyüme kaydetmişti” ifadelerine yer verildi.

Bültende uluslararası piyasada artan mısır fiyatlarıyla ilgili yapılan değerlendirmede ise son 50 yılın en büyük kuraklığını yaşayan ABD’deki arzdaki daralma ile mısırda altı, soya fasulyesinde ise dokuz yılın en düşük ürün kullanımının görülmekte olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "Mısırı en çok üreten ve dünya ihracatının en çoğuna sahip olan ABD’de, mısır, hayvan yemi ve biyoyakıt üretiminde kullanılıyor. Biyoyakıtlar ABD’deki petrol tüketiminin yüzde 5’ini karşıladığı için hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler tahıl ürünlerinin (mısır, soya) biyoyakıt olarak kullanımını sübvanse ediyor. Temmuz üretimi 10,8 bin kile ile tahminin 2,2 bin altında kalan mısır üretimi daralmasından, önceliğin biyoyakıtları verilmesiyle, en büyük zararı et endüstrisinin göreceği tahmin ediliyor. Beklenti önümüzdeki yıl ABD’de kırmızı et ve kümes hayvan ürünlerinin azalması yönünde.”

Bültende ayrıca Yunanistan istatistik kurumu (ELSTAT) tarafından açıklanan verilerle ilgili şunlar kaydedildi: ”Yunanistan ekonomisi, ELSTAT’ın verilerine göre, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 daraldı. Resesyonda 5. yılına giren Yunanistan ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 daralmıştı. Yunan hükümeti bu yıl durgunluğun yüzde 7’yi aşabileceği tahmininde bulunurken, Yunanistan Merkez Bankası ise ekonominin bu yıl yüzde 4,5 daralacağını öngörüyor.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı