Öne Çıkanlar çiftlik bank tarım new york borsası tarım ve orman bakan yardımcısı çiftçi

Bu haber kez okundu.

Mut bu sene kayısı ihracatından 30 milyon dolar gelir bekliyor
Mersin'in Mut ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Gürsel Aydın, bu yıl yaklaşık 20 bin ton ihracat yapmayı ve bundan da 30 milyon dolar gelir beklediklerini söyledi.

Oda Başkanı Aydın, ilçenin Akdeniz bölgesinin meyve deposu olmaya aday olduğunu ve ticaret odası olarak kuruluşundan bu yana Mut Kayısısı ve diğer tarım ürünlerin tanıtımı için çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Turfanda kayısının adresinin Mut olduğunu belirten Aydın, ”Ortalama yıllık 70 - 80 bin ton arasında üretimi gerçekleşmektedir. Kayısı hasatı her yıl ortalama Mayıs ayında başlar Haziran ayında biter. Ve şu günlerde yapılan hasatın günlük 200 ile 400 tonu ihracata gitmektedir. Bu yıl yaklaşık 20 bin ton ihracat, 30 milyon dolar gelir beklemekteyiz. İhracat daha çok, Rusya, Ukrayna, Romanya ve Letonya gibi ülkelere gitmektedir. İlçemizdeki kayısı türleri ihracata uygun olup orta irilikte, dolgun, gergin, parlak, tok ve suludur. Mut Kayısısı' bu özellikleri ve ilk turfanda kayısı olarak piyasaya çıkması bakımından ünlenmiş, Mut adını yurdun her yerinde hatırlatan bir meyve olmuştur.” diye konuştu.

Türk Patent Enstitüsü'nden "Coğrafi İşaret ve Mahreç" alarak 2007 yılında Mut Kayısısının tescillendiğini vurgulayan Ticaret Odası Başkanı Mehmet Gürsel Aydın, “İlçe konum itibariyle mikro klima özellik göstermesi, pek çok meyve türünde turfanda üretim yapılmasına imkan sağlamıştır. Özellikle kayısı meyvesi dünyada en erken yöremizde olgunlaşmakta ve pazara çıkmaktadır. Bu gerçek ne yazık ki pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Bu durum yöremizin yeterince tanıtımının yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Kayısı ile Mut birbirini tamamlayan iki olgudur. Kayısı Mut'suz yapamaz, Mut kayısısız olamaz. Sofralık turfanda kayısı en güzel burada yetişir. Yöremiz bu konuda rakip tanımaz ve tanımayacaktır da. Dünyanın en kaliteli, en cazibeli, albenisi en yüksek, tüketimi en güzel olan kayısı meyveleri Mut'taki kayısı ağaçlarında olgunlaşır. Dünyada kayısının en erken olgunlaştığı yerlerin başında Mut gelmektedir.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı