Öne Çıkanlar Bitlis interfresh tohum desteklemesi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli afetzede

Bu haber kez okundu.

Nakliyecilerden İran'ın tutumuna tepki
İran'ın Türk TIR’larına yıllardır uyguladığı 750 dolarlık geçiş ücretini iki katına çıkarması buna karşılık Türkiye’nin de İranlıların geçiş ücretini üç katına çıkarması nakliyecileri mağdur etti.

İlke önce İran geçiş ücretini iki katına çıkardı. Türkiye'nin aynı şekilde cevap vermesi üzerine İran'ın bu hamleye karşı fiyatı bin 500 dolara yükseltti. Türkiye’nin de fiyatı iki katına yükseltmesine rest çeken İran'ın geçiş ücretini bu defa 3 katına çıkarması ve sorunun hala çözülememiş olması TIR'cıları mağdur etti. Şu anda sadece Lüfbabad Sınır Kapısında 1000 TIR'da 120 milyon dolar değerinde ihraç ürününün beklediği ifade edildi.

Mersin'de basın toplantısını düzenleyen Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Arslan, Orta Asya’ya yapılan taşımalarda İran’ın yıllardır haksızlığını sürdürdüğünü belirtti.
Türkiye ülkeyi transit geçen İran araçlarından hiçbir ücret almazken İran’ın aldığı 750 dolar ücreti almak istemesi üzerine İran'ın rest çekerek ücrete yüzde 100 zam yaptığını anlatan Arslan bunun üzerine Türk makamlarının da aynı oranda zam yaptığını ifade etti.

Gürbulak Gümrük Kapısı’nın her iki tarafında yüzlerce TIR'ının bu mücadelenin sonucunu ve haksızlığın bitmesini beklediğini vurgulayan Arslan, Türkiye'nin kriz süresince İran üzerinden gitmek yerine, Sarp ve Türkgözü Sınır Kapılarını kullanarak Gürcistan-Azerbaycan güzergâhını kullanarak Türk Cumhuriyetlerine gideceğini söyledi.

İran'ın karayoluyla dünyaya açıldığı tek kapısı olan Türkiye'nin her türlü kolaylığı sağlamasına rağmen bu ülkenin haksızlıkta ısrar etmesinin anlaşılır olmadığını ve tutumunun yanlış olduğuna dikkat çeken Arslan şöyle devam etti: "İran, yakıt almasak da tek yön için bizden 750 dolar “Deli Dumrul” parası alıyor. Sadece geçtiğimiz yıl bu sebeple Türkî Cumhuriyetlere giden 13 bin 800 Türk aracı yüklerini İran araçlarına devrederek geri dönmek zorunda kaldı." ifadesini kullandı.
Kendi araçlarına öncelik veren İran'ın Türk TIR'larını bilinçli olarak sınırında 15 gün beklettiğini iddia eden Arslan "Şu anda sadece Lütfabad Sınır Kapsında 1000 Türk aracı 15 gündür, Saraks ve Pol Sınır Kapılarında araçlarımız 10 gündür bekliyor. Türk taşımacısı beklerken aynı süre içinde İran araçları 3-4 kez Türkmenistan’a taşıma yapıp geri dönüyorlar." diye konuştu.

DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ
Taşımacılar olarak İran'ın uyguladığı birçok haksızlıkla mücadele ettiklerini vurgulayan Arslan "Türkiye, ilk kez 'sen geçiş için ücret alırsan ben de alacağım' dedi ve İran buna karşılık bir anlamda rest çekerek yüzde 100 zam yaptı. Türkiye’nin hemen karşılık vermesi çok önemlidir. Sektör olarak devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız. İran ve Türkî Cumhuriyetlere olan taşıma ve ticaretimiz İran’ın insafına terk edilemez."
Şu an itibariyle, alternatif olarak taşımaları Gürcistan-Azerbaycan güzergâhına yönlendirdikleri bilgisini veren Arslan "Bu amaçla Sarp ve Türkgözü kapılarında gerekli hazırlıklar yapıldı. Bu güzergâh, yüksek ücretler ve 15 güne varan İran Türkmen sınır beklemeleri de dikkate alındığında şu an daha avantajlı konumda. Gürbulak sınırında İran’ın uluslararası hukuka aykırı tavrı sebebiyle krizin daha da tırmanmasını bekliyoruz. Türkiye ilk kez devlet olarak bu haksızlığa karşı farklı ve haklı bir tutum sergilemektedir" şeklinde konuştu.

120 MİLYON DOLARLIK İHRAÇ ÜRÜNÜ SINIRDA BEKLİYOR
İran-Türkmen gümrüğü olan Lütfabad’ta bin TIR’larda en az 120 milyon dolar değerinde ihraç ürününün beklediğini söyleyen Arslan şunları kaydetti: "İran gümrük geçişlerinde İran ihracatı önceliklidir deyip transit giden ihracatımız bekletiliyor. Türk tarafı olarak yapılan uygulamanın asıl nedeni ihracat maliyetinin düşürülmesi çabasıdır. Akaryakıt fiyat farkının alınmaması halinde ihracatçımıza yansıtılacağı için taşımalardaki maliyet düşürülecek, nakliyeci olarak da İran plakalı araçlar ile eşit şartlarda rekabet etme şansına kavuşacağız."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,