Öne Çıkanlar Gıda makam aracı eğitim trakya özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

Narenciye ihracatı 5 yılda yüzde 16 arttı
Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak narenciye ihracatının son 5 yılda değer ve miktar bazında yüzde 16'lık bir artış gösterdiğini belirtti.

    Kavak, yaptığı açıklamada 2014- 2015 ihracat sezonu açılırken turunçgillerin yıllık ortalama 3,6 milyon ton üretimi, 1 milyar doları aşan ekonomik değeri ile özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde doğrudan ya da dolaylı olarak 5 milyon nüfusun geçimini sağlayan önemli bir sektör olduğunu kaydetti.

    Gerçekleştirdikleri narenciye ihracatı, Narenciye Tanıtım Grubu’nun (NTG) faaliyete başladığı 2009 yılından bu yana gerek değer, gerekse miktar bazında yüzde 16’lık bir artış gösterdiğini anlatan Kavak, "2009 yılında 800 milyon dolar olarak gerçekleşen narenciye ihracatı, 2013 yılında 931 milyon dolar civarında seyretmiştir." dedi. Kavak, narenciye ihracatında dünyadaki rakipleri ile mücadele edebilmek için teknolojiyi etkin bir şekilde kullanarak ciddi mesafeler kat ettiklerini
ifade ederek şöyle devam etti: "2013 yılında Türkiye geneli narenciye ihracatımız 1 milyar 371 milyon 699 bin 156 kilo olarak gerçekleşmiş, bu miktara karşılık 931 milyon dolar döviz geliri elde edilmiştir. 2012 yılında 1 milyar 283 milyon 677 bin 189 kilo narenciye karşılığında 911 milyon dolar ihracat gerçekleştirilmiştir. 2013 yılında Türkiye genelinde toplam 102 ülkeye narenciye ihracatı yapılmıştır. NTG'nin gerçekleştirdiği tanıtım çalışmalarının da etkisiyle narenciye için hedef olarak belirlenen ülkelerin hemen hemen tamamına narenciye ihracatında artış gerçekleşmiştir. Narenciyede 2013 yılında bir önceki yıla göre miktarda yüzde 7, değerde ise yüzde 2’lik bir artış yaşanmıştır. Narenciye içerisinde mandalina; miktarda yüzde 29, değerde ise yüzde 18’lik bir artış göstermiş ve 2013 yılında 353 milyon 914 bin 441 dolarlık değerle ilk sırada yer almıştır. NTG'nin hedefleri olan Rusya, Ukrayna, Almanya gibi ülkelerde artışlar gerçekleşmiştir. 2013 yılında dünya genelinde diğer tedarikçi ülkeler ile karşılaştırıldığında ise, ülkemiz narenciye ihracatında üçüncü sırada yer almıştır."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı