Öne Çıkanlar palmiye yetiştiriciliği ayçiçeği zararlıları ceviz bahçesi makam aracı kuraklık

Bu haber kez okundu.

Nevşehir’de soğuk hava deposu işletmeciliği kazandırıyor
NEVŞEHİR (CİHAN)- Nevşehir ve civarındaki jeolojik yapıdaki farklı sertlikteki tüflerin oyulmasıyla oluşan soğuk hava depoları, ürünlerin temizlenmesi ve nakliyesi, barındırılması gibi seçenekleriyle bölge insanın ekonomik gücünü arttırıyor ve yeni iş alanları oluşturuyor.
Sayıları 2 bini bulan soğuk hava depoları merkez ilçeye bağlı Nar, Uçhisar, Göre, Ortahisar, Göreme, Kavak ile Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldelerinde yoğunluk gösteriyor.
Depolar bu iş için tasarlanmış makineler tarafından oyuluyor. Paletli iş makinelerinin dönüştürülüp bu iş için geliştirilmesiyle bu araçlar ortaya çıkıyor. Şanzıman bölümleri Ankara’dan, matkap elmasları yurt dışından getirilen araçların diğer aksamları ve tasarımları ise Nevşehir’de yapılıyor.
Bu makinelerin ortalama maliyeti ise 200 bin Türk Lirası civarında bulunuyor. 380 voltluk sanayi elektriği ile çalışan makinelerin matkabı tarafından oyulan bölgeden çıkan toprak alt taraftaki bant tarafından aracın arkasına yanaştırılan traktörlere aktarılıyor. Bu toprak ise traktör tarafından depo koridorundan çıkarılarak, boş olan uygun alanlara dökülüyor. Bölgede oyulan depoların hacmi 5 bin ile 25 bin metreküp arasında değişiyor. Bir deponun oyulma süresi hacmine göre değişmekle birlikte ortalama 2 ayı buluyor. Oyma işleminin depo sahiplerine maliyeti ise metreküp başına 12 Türk Lirasını buluyor. Toplam maliyeti ise deponun hacmine göre değişiyor. Depo kazılması işleminde her depoda 1’i operatör olmak üzere 3 kişi çalıyor. Bölgede depo oyma işini yapan 5 tane firma bulunuyor.

KORUMA SÜRESİ SEKİZ AY
Bölgede aşırı nem ihtiva eden kayalar hava ile temas edince nemini kaybedip sertleşiyor. Tüf kaya bünyesindeki nemi dışarı verirken buharlaşma oluyor ve ortamdaki sıcaklığı emerek mevcut ortamı belirli bir ısıda tutuyor. Uygun ısı ve nem, depoya konulan ürünler için müsait bir ortam oluşturuyor.
Depolara konulan ürünlerin ve malzemelerin koruma süresi ise sekiz ay. Bu depolar geçmişte peynir, sebze ve meyvelerin korunması amacıyla kullanılmaktaydı. İlde tohumluk patates üretiminin artması, narenciyenin pazarlanmadan önce depolanması ihtiyacının olması ve depolanan ürünlerin bozulmadan uzunca bir süre saklanılması bu depolara olan talebi artırıyor.
Şubat sonunda depolara gelen narenciye Eylül sonuna kadar burada tutuluyor. Buradan “Yatak Limonu” olarak Avrupa’ya ihraç ediliyor. Eylülden sonra ise patates, elma, peynir konuyor. Bu amaçla Nevşehir ‘de yapılmış 2 binden fazla depo bulunuyor. Bazı özel şirketlere ait depolar bir TIRın rahatlıkla dönebileceği genişlikte yapılıyor. Bazı soğuk hava depoları ise genişlikleri açısından dünyanın en büyük soğuk hava depoları arasında bulunuyor. CİHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,