Öne Çıkanlar tarım fakıbaba kapanış fiyatı eğitim tarım ve orman bakanlığı

Bu haber kez okundu.

Niksar’da ceviz hasadı etkinliği

Cevizin başkenti Tokat’ın Niksar ilçesinde hasat günü etkinliği düzenlendi.

İlçenin önde gelen ceviz üreticilerinden Halis Yılmaz’a ait bahçede düzenlenen hasat etkinliğinde çiftçilerin hasat zamanı tespiti, ceviz döküm teknikleri, makinalı soyma hakkında bilgiler verilirken, sırıkla ceviz dökmenin zararları anlatıldı. Programda konuşan Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya, “Cevizcilik konusunda ilçemizde bir heyecan var, istek var. Onun yanı sıra kapasite de var. Arazimiz, suyumuz buna uygun. Bununla birlikte ilçe tarım ve il müdürlüğümüzden uzmanlarımız var. Üniversitemizden değerli hocalarımız var. Niksar ile ilgili iki tane yolumuz var, birincisi tarım, ikincisi turizm. Tarım ve tarıma dayalı ekonomiler. Ceviz Niksar tarımı için, ekonomisi için önemli bir kalem. İnşallah Niksar ovasındaki toplulaştırma çalışmaları sonucunda daha rantabl tarım alt yapısına geçmiş olacağız. Dolayısıyla ben Niksar için geleceğimizi parlak görüyorum” dedi.

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan da, “Niksar Danişmendlilere başkentlik yapmış, tarihi kültürü olan kadim bir şehir. Bu manada cevize de başkentlik yapmış bir şehir. Biz de Niksar Belediye Başkanı olarak tabii ki çiftçimizin, üreticimizin kazanmasını istiyoruz. Bu şehirde kalmasını ve mevcut atalarından kalan arazisini en doğru şekilde, en iyi şekilde kaliteli cevizi üretmesini istiyoruz. Bu arada Niksar Ticaret Odamıza da teşekkür ediyoruz, Niksarımızın coğrafik işareti olarak cevizimizi tescil ettiler. İnşallah barkod çalışması ile artık Niksar cevizi diye isim atan birisi oraya barkodunu koymak zorunda olacak. Bu gerçek manada alıcı ve tüketici için de önemli bir gelişmedir” diye konuştu.

Ceviz üreticisi Halis Yılmaz, ceviz konusunda çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Biz bu ceviz sevdasına 1973 yılında küçük bir aile olarak yola çıktık. 1973 yılından bugüne kadar çeşitli aşamalarla artık piyasa şartlarına da uyarak bu günlere gelebildik. Bizim buradaki en önemli etkenlerden birisi Danişmendlilere başkentlik yapmış Niksar, uzun yıllar da cevize başkentlik yapmıştır. Ceviz yetiştiriciliği konusunda yatırımlarımızı bundan sonra da artırmayı planlıyoruz” dedi.

Ceviz hasadı etkinliğinde makine ile ceviz dökümü, soyma makinesi ile cevizin yeşil kabuğundan ayrıştırılması uygulamalı olarak gösterildikten sonra ceviz bahçeleri gezildi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı