Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi eğitim tarım mikado kayısı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Odalar ve borsalardaki binlerce çalışan işsizlikle karşı karşıya
Oda ve borsaların kapatılıp kapatılmamasıyla ilgili tartışmalar devam ederken İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş’tan bu konuda bir açıklama geldi. Aralık ayı meclis toplantısında konuşan Demirtaş, “Odalara karşı bazı tehditler var. Aidat zorunluluğunu kaldırmak gibi düşünceler var. Munzam aidatlar kaldırılırsa bütçemizin yüzde 25’i gidiyor. Bir gecede torba yasa ile ‘Kaldırdık’ dedikleri zaman ne olacak?” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı 365 oda ve borsada büyük tedirginlik yaşanıyor. Hükümetin, daha önce gündeme gelen oda ve borsaları kapatma yönünde girişimler için düğmeye bastığı belirtiliyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 12 Kasım 2014 tarihinde Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi üyeleriyle biraraya geldiği toplantıda işareti vermişti. Odalara ve borsalara zorunlu aidatı, dolayısıyla zorunlu üyeliği kaldırmayı öngören yeni düzenlemeyle özellikle Anadolu’daki yüzlerce küçük oda, en büyük gelirleri olan munzam aidatlardan mahrum kalacak. Büyük odalar ise küçülecek, etkinliklerini yitirecek. Oda ve borsalardaki binlerce çalışanı ise işsizlik tehlikesi bekliyor. Odalar da şimdiden küçülme girişimlerine başladı, ayrılan personelini teşvik etmek için çeşitli uygulamalar gündeme getirdi. Ayrılmak isteyenlere tazminatları yüzde 50 zamlı şekilde başlanırken yerlerine yeni personel alınmıyor.

İZTO’NUN ÜYE SAYISI AZALDI, BÜTÇESİ İLK KEZ KÜÇÜLDÜ

İZTO’nun üye sayısı düştü. 2013 yılında üye sayısı 77 bin 248 iken 23 Aralık 2014 tarihi itibariyle 73 bin 282’ye geriledi. Odanın bütçesi de ilk kez küçüldü. Demirtaş, konuyla ilgili şunları söyledi: "Üzülerek ifade ediyorum ki ilk defa küçülen bir bütçeyle karşınızdayız. Kapasite raporu gelirleri azaldı. Askıda olan üyelerden aidat alamıyoruz. Bu durum, yıllık 1.5-2 milyon lira gelir kaybına yol açıyor. Faiz ve kira gelirleri eksildi. İhracat belgelerinden gelen gelirler azaldı. Eleman arttırmıyoruz, hattâ emekli olacak personelin yerine de personel almıyoruz. Burslara son kez 1 milyon lira ayırıyoruz. Yine yeni bütçede, bu yılki bütçedeki kadar fuar desteklerimiz var. Komite ihtiyaçlarına aynı miktarda para ayırdık. Bu yıl 12 milyon lira tasarruf ettik, bu kaynağı kullanmadık. 2014 başında 28 milyon lira paramız vardı, şu an 40 milyon lira ile yılı kapatacağız."

‘RANT VERGİSİYLE DEVLETİN KAZANCIMIZA ORTAK OLMASI MANTIKLI DEĞİL’

İZTO Başkanı Demirtaş, Orta Vadeli Program ile resmiyet kazanan rant vergisine de karşı çıktı. Rant vergisini geçmiş hükümetlerin de zaman zaman gündeme getirdiğini hatırlatan Demirtaş, “Yine Orta Vadeli Program ile bu konu dillendirilmeye başlandı. İmar değişikliğiyle veya kamu yatırımları sonucu oluşan değer artışlarından kamunun pay alması düşünülüyor ama bu ne kadar doğru? Atasından gelen ya da alınteriyle alınan bir gayrimenkule, değeri arttı diye devletin ortak olmasına her zaman olumlu bakmamıştık.” dedi. Rant sonucu doğan kazanca devletin ortak olmasının bir mantığı olmadığını savunan Demirtaş, “Rant vergisi ne kadar gerçek olur bilemiyorum ama rant diye bir olay var. Rantın olmadığı yerde ticaret olmaz, sanayi olmaz. Elbette rant olmalı ama buradaki doğan ranta, kazanca devletin ortak olmasının bir mantığı yok. Tabii ki şehirler gelişiyor. Şehrin kenarında bir arsa aldıysanız, imar açıldıysa, 'Ben açtım, ben imzaladım' diye bu gelire ortak mı olmak gerekiyor? Buna karşı bir tavır almamız lazım ama basında buna hiç karşı duruş yok, sanki herkes kabullenmiş gibi.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi