Öne Çıkanlar çiftçi mehmet aydın manisa tarım fuarı un ihracatı

Bu haber kez okundu.

Olumsuz hava şartları zeytin rekoltesinde ciddi düşüşe neden oldu
Marmarabirlik’in, 22 Ekim’de başlattığı 2014-2015 ürün alım kampanyası, rekolte düşüklüğünün etkisiyle sıkıntılı başladı. Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, birliğin bünyesindeki 8 kooperatif bölgesinde sofralık zeytin rekoltesinin bu yıl 60 bin ton civarında beklendiğini söyledi.

    Uzun süreli yağışların sektörü olumsuz etkilediğini dile getiren Asa, şunları ifade etti: "İlkbahar aylarında çiçeklenme döneminde yaşanan uzun süreli yağışlar sebebiyle bilhassa İznik, Orhangazi, Gemlik ve kısmen Mudanya kooperatif bölgelerimizde büyük kayıplar yaşanmış ve ürün tutunması çok az miktarda olduğundan seyrek ve iri daneli ürün yapısı oluşmuştur. Dolayısıyla ciddi düşüş, kampanyamızın da sıkıntılı başlamasına neden olmuştur. Ulusal Zeytin ve Zeytin Yağı Konseyi’nin verilerine göre ise Türkiye toplam sofralık zeytin rekoltesi 438 bin tondur."

    Genel olarak bakıldığında 2014-2015 yılı rekoltesinde iri daneli ürünün eksik olduğunu ve dolayısıyla talep yoğunluğu yaşandığına dikkat çeken Asa, şöyle devam etti: "2014 yılında bilhassa özel sektör temsilcilerinin bu kalibredeki ürüne talepleri de fazla olmuştur. Ama ortaklarımız da gayet iyi bilmektedirler ki özel sektörün aldığı 100 ton ürün ile Marmarabirlik’in aldığı 30-40 bin ton ürün hiçbir zaman mukayese dahi edilemez. Kaldı ki Marmarabirlik üreticinin her kalibre ürününü almaktadır."

    FİYATLANDIRMADA PİYASA KOŞULLARINI GÖZETMEK GEREKİR

    Ürün Alım kampanyası tarihinin zeytinin bu yıl erken olgunlaşması ve yaşanan rekolte düşüklüğü nedeniyle fiyat açıklaması yapılmadan öne çekildiğini vurgulayan Asa, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ortaklarımız sadece bu yılı düşünmemelidir. 2010 yılından bu yana yaşanan birçok olumsuzluklarda hep önceliğimiz ortaklarımızın çıkarları olmuştur. 2011 yılında sadece ortaklarımızı desteklemek amacıyla piyasa koşullarında yağlık fiyatı 0.70 kuruşken, Marmarabirlik olarak biz 1.25 kuruş yağlık almış ve toplamda 17 bin ton alım yaparak ortağımızın yanında olduğumuzu gösterdik. 2014 yılında da istenilen fiyatı vermek hatta piyasa koşullarının üzerinde ürün almak çok kolaydır. Ama esas mesele aldıktan sonra başlamaktadır. Zira, alım fiyatlarının satış fiyatlarına da yansıması gerekir ki, bu da tüketiciye zam olarak yansıyacağı için sonuçta satış miktarlarımızı da olumsuz etkileme olasılığı çok yüksektir. Tek taraflı düşünmemek gerekir. Piyasa koşulları gözetmeksizin belirlenecek fiyatlar önümüzdeki yıllarda hem ortağımıza hem de Marmarabirlik’e zarar verecektir.”

    2010 yılında bir yılda ortalama satış miktarının 23 bin ton seviyesinde iken, 2014 yılında bu rakamı 13 bin ton arttırıp, ambalajlı 36 bin tonla birlik tarihinde ilk defa yüksek satış rekoruna imza attıklarını belirten Asa, 4 yıldan bu yana yakalan istikrarı sürdürmek istediklerini sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı