Öne Çıkanlar teknoloji Gıda biber yarışması çiftçi Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Omü'de
 Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde Omü Ziraat Fakültesi tarafından gerçekleştirilen kongrenin açılış törenine, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Sait Bilgiç, ve çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşan Vali Aksoy, "Türkiye'de ve dünyada tohumculuk ile ilgili birçok kongre yapılmaktadır. Bunlardan birinin Samsun'da olması bizi onurlandırıyor. Son yıllarda tohumculuk ile ilgili çalışmaların hızla arttığını bilmekteyiz. Buna rağmen çalışma yapılmamış konuların bilim insanları tarafından tartışılması gereklidir" dedi.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kuran ise, "Tarımsal üretimin başlangıcı ve birçok bitkinin çoğaltım materyali tohumdur. Tohumlar gıda zincirinin ilk halkasını, biyolojik ve kültürel çeşitliliğin ise yapısal göstergesini oluştururlar. Ülkemizde iyi tohumun sağlanmasına yönelik çalışmaların olduğuna dair birçok kayıt bulunmasına karşın, kaliteli tohumluk üretimi ile ilgili ilk çalışmalar Cumhuriyet Dönemi'nde başlamıştır. Tohuma yatırım yapılmadığından dışarıya bağımlı bir ülke idik, ancak şimdi kendi üretimlerimizi yapabiliyoruz" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Lefke Avrupa Üniversitesi Tarım Bilimleri Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım Abak, 'Tohumculukta AR-GE'nin Önemi, Yapılanlar ve Yapılması Gerekenler" konulu bir sunum yaptı.

"Verimliliğin ve kalitenin temeli ıslah edilmiş çeşit ve özenle üretilmiş kalite tohumluktur" diyen Abak, şunları kaydetti:

"Nitelikli tohum tek başına verimi yüzde 50 artırabilir. Dünyadaki en büyük tohum ihracatçıları Hollanda, ABD, Fransa, Almanya iken, en büyük ithalatçılar ABD, Fransa, Hollanda, Almanya'dır. Türkiye ise tohumculuk alanında gelişmek için araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmalı, teknoloji transferi gerçekleştirmelidir. Genç ve yetişkin ıslahçı eğitimi yapılmalı, tarım veya tohum teknoparkları inşa edilmelidir. Firmaların ortak olacağı bir ileri AR-GE merkezi kurulmalıdır. "

Kongre, 17 Haziran Cuma günü sona erecek.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı