Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı yüksek planlama kurulu begonvil fidanı mikado kayısı veteriner hekimleri birliği

Bu haber kez okundu.

Organik Çilekle Kalkınan İlmen'in Hedefi 5 Bin Ton Üretim
 Konya'nın Hüyük ilçesine bağlı İlmen beldesinde yılda ortalama bin 500 ton organik çilek üreten çiftçilerin hedefi bu miktarı 5 bin tona çıkarmak. İlmen Beldesi üreticileri, bu hedefe ulaşmak için soğuk hava deposu ve damla sulama sistemi istiyor. 
 
Rakımı 1200 ile 1400 metre arasında değişen İlmen Kasabası, Sultan Dağları eteklerinde yer alıyor. Kasaba tarımı, bir gölet ve 7 sulama pompasıyla kapalı devre sistem aracılığı ile yaplıyor. Kasabada 2011 yaz dönemi itibarı ile yılda bin 500 ton çilek rekoltesine ulaşılmış. 


Ziraat mühendislerinin yönlendirmesiyle son 3 yıldır Kabarla cinsi çileğe büyük yöneliş var. 100 dekar alanda başlayan çilek üretimi her geçen yıl artmış. Belde sakinleri çilek rekoltesini 5 bin tona kadar yükseltmeyi hedefliyor. 

 

 
İlmen Belediye Başkanı Hürriyet Şahin, toplama merkezi olarak kasabada bir sebze-meyve hali kurduklarını belirtiyor. Üreticilerle pazarlamacıların bu halde buluştuğunu anlatan Şahin şunları söyledi: 
 
"Vatandaşlarımızın organik tarımı anlaması için eğitimler ve seminerler veriyoruz. Daha önce maden işiyle uğraşan halkımız, iş yoğunluğunun azaldığı dönemlerde işten çıkarılıyordu ve bundan rahatsız oluyorlardı. Şu anda neredeyse herkes çilek işine yöneldi. 
 
Çilek konusunda bölgemiz avantajlı bir konuma geçmiş durumda. Akdeniz ve Ege bölgesinde mayıs ayının sonu itibarı ile çilek üretimi bitiyor. Tam bu dönemde İlmen Kasabasında çilekler yeni yetişmeye başlıyor. " 
 
Organik çilek üretimini seracılık sistemi ile 12 aya yaymayı düşündüklerini dile getiren Başkan Şahin, "Hormonlu üretime karşı organik tarımı yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu sayede gelecek neslimize tamamen organik ürünlerin üretildiği bir ortam hazırlamayı istiyoruz. " diye konuştu. 
 
Daha çok suya ve daha çok damlama sistemine ihtiyaçları bulunduğunu dile getiren Şahin, "Soğuk hava deposuna ihtiyacımız var. Bu imkanlar sağlandığı zaman yetiştiricilik ağımızı geliştirebiliriz. Meyve ve sebzeleri bozulmadan saklama imkanımız olacaktır. " dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,