Öne Çıkanlar makam aracı fındık fiyatları arttı can erik hasadı tarım fuarları abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Organik üretim Doğu'nun bölgesel kalkınma umudu
 Geleneksel sistemlerle tarımın ve hayvancılığın sürdürülmesine tanık olduğunuz bir bölge. Zemherinin, ayazın hüküm sürdüğü yaklaşık 6 ay karlar altında kalan bir bölge. Hayvan hastalıklarına hala rastlanan, bu hastalıkların içerisinde hayvancılığın yapıldığı bir bölge. Uluslararasıdüzeyde tanınmış bir markası olmayan bir bölge. Üreticinin dünyada gelişen teknoloji konusunda yeterince bilinçlenemediği bir bölge. Konvansiyonel bitkisel ve hayvansal ürünlerle ulusal pazara çıkılamadığı için bölgesel kalkınmanın bir türlü sağlanamadığı bir bölge. Son yıllardaki önemli tarımsal desteklerle gelişmeye başlamış bölge. Ülkemiz coğrafi konumu nedeni ile değişik bölgelerden oluşuyor.

Coğrafi konumu nedeni ile bölgelerarası sosyo-ekonomik farklılıklar ortaya çıkıyor.Bunlar arasında tarımsal yönden coğrafi konum en etkili olanıdır. Bir bölgede aynı tarladan yılda 3 veya 4 ürün alınırken, diğer bölgede çok zor şartlarda bir ürün alınabiliyor. 3 veya 4 ürün alan çiftçi zirai kredisinin 3 veya 4 üründe değerlendirir. Bir ürün alan çiftçi aynı faiz oranı ile aldığı zirai krediyi bir üründe değerlendirebilir.

Bu konuda örnekleri artırmak mümkün. Gelişmiş bölge çiftçisinin tarımsal girdi (mazot, gübre, tohum) fiyatları ile gelişmemiş bölge çiftçisinin kullandığı tarımsal fiyatları aynıdır. Artık rekabet edemez hale gelen gelişmemiş bölgenin çiftçisi pazarını gitgide gelişmiş bölge çiftçisine kaptırıyor.İşte bölgelerarası dengesizliğin gerçek nedeni budur.

Bu anlamda Doğu Anadolu Bölgesi'nin, Çukurova, İç Anadolu, Batı Anadolu bölgelerinde üretilen tarım ürünleri ile rekabet etme, ulusal pazara girme şansının olmadığı da bir gerçek olarak önümüzde duruyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin tarımsal üretimde geri kalması üç önemli faktöre bağlıdır. Birinci faktör üretim düşüklüğü, ikinci faktör kalite, üçüncü faktör ürün çeşitliliğinin azlığıdır.

Peki gelişmemiş Doğu Anadolu'nun çiftçisi bölgesel kalkınmayı nasıl sağlar? Doğu Anadolu çiftçisi, gelişmiş bölge çiftçisiyle rekabet edemediğine göre; dünyadaki gelişmeleri yakından incelemeli. Kendi bölgesel potansiyelini değerlendirmelidir. Gelişmiş bölgelerin çiftçilerinin ulusal ve uluslararası pazarda hangi tarımsal alanda başarılı olamadığını tespit etmek gerekir.

Doğu Anadolu çiftçisinin rekabet edeceği tarım sektörü organik tarımdır. Doğu çiftçisi temiz topraklara sahiptir. Fakirlik ve soğuk iklim kimyasalların kullanımına engel olmuştur. Öyle ise dünyada 35 milyar euro düzeyinde bir pazar payına sahip olan organik bitkisel ve hayvansal üretim ile Doğu Anadolu'da tarımsal sanayi de kurulabilir. Doğu Anadolu'da bölgesel kalkınma ancak böyle sağlanabilir.
http://www.kobiden.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,