Öne Çıkanlar palmiye yetiştiriciliği ayçiçeği zararlıları ceviz bahçesi makam aracı kuraklık

Bu haber kez okundu.

OSB'ler Vergi Muafiyeti İçin Yasal Düzenleme İstiyor
İZMİR (AA)-  OSBÜK'ün Ege Bölge toplantısı, 26 Osb'den temsilcinin katılımıyla Ege Bölgesi Sanayi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Salonu'nda yapıldı.

Toplantıda konuşan Özdebir, dünya büyük bir ekonomik kriz içinde kıvranırken, ekonomik göstergeleri kriz öncesi değerleri geçen Türkiye'nin bu başarısında Osb'lerin büyük payının bulunduğunu, bu bölgelerin sanayicilere 7 Yıldızlı otel konforunda çalışma ortamı sunduğunu dile getirdi.

Osb'lerin geliştirilmesi ve önündeki engellerin kaldırılması konusunda hükümetten bazı taleplerinin bulunduğunu dile getiren Özdebir, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan özel izin almış olanlar hariç tüm yatırımların Osb ve küçük sanayi sitelerinde yapılma zorunluluğunun getirilmesi, belediyelerin küçük sanayi siteleri dışında sanayi alanı planlamasının önlenmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle küçük ilçelerde Osb'ler beşinci sınıftan daha kötü tarım arazilerine kurulurken mutlak tarım alanları üzerinde sanayi alanları üretildiğini gördüklerini ifade eden Özdebir, bunun haksız rekabete neden olduğunu, gıda ve tarımın dünya için giderek önemini artırdığı bir ortamda tarım arazilerinin korunmasının önem taşıdığını söyledi.

-TEŞVİK TALEPLERİ-

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar'ın Osb'lere 4. derecedeki teşvikler sağlanması talebini desteklediklerini belirten Özdebir, şöyle konuştu:

"Bu konuda başka formüller de bulunabilir ve geliştirilebilir. Neticede biz buna dikkati çekmek için söylüyoruz. Çarpık sanayileşmenin önlenmesi, tarım arazilerinin korunması için fabrikaların Osb'lere taşınması için mutlaka cazip hale getirilmesi lazım.

Geçmişte Osb'ler bulunduğu bölgenin bir üstünden teşvik alabiliyordu. Ama 5084 sayılı yasayla bir çok sanayi tesisinin taşınmasının kaynak israfı olduğunu değerlendirmemiz lazım ve artık yeni teşvik mekanizması içinde Osb'leri en cazip kılacak mekanizmaların geliştirilmesi gerekiyor."

Özdebir, Osb'lerin mevzuatta kimlik tanımlaması yönünden sıkıntıları bulunduğunu, kamu kurumu niteliğinde mesleki teşekkül vasfının verilmesi gerektiğini, Osb'lerin Maliye Bakanlığı ile her yıl yaşadığı mahkemeleşme sürecinin de artık son bulmasını istediklerini söyledi.

Osb'lerin kuruluş kanununda her türlü vergi, resim ve harçtan muaf olduğunun belirtilmesine rağmen Maliye Bakanlığının Osb tüzel kişiliklerini veya bazı faaliyetlerini vergi mükellefi yapma girişimi içine girdiğini belirten Özdebir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu girişim ve manevraları anlamakta güçlük çekiyoruz. Maliye Bakanlığı'nın Osb'leri vergi mükellefi yapan ve her defasında yargıdan dönen girişimlerinin engellenmesi için Osb tüzel kişiliklerinin 4562 sayılı kanuna göre yaptığı tüm faaliyetlerinin kurumlar vergisinden muaf olduğunu bildiren, tartışma yaratmayacak açıklıkta yasal bir düzenleme yapılmalıdır.

Her sene Maliye Bakanlığı vergi salar. İzmir gibi bir çok ildeki Osb'ler de dava açar, her seferinde kazanırız ama mahkemeleşmekten de bir türlü kurtulamayız. 8-10 yıl içinde sanayileşmeyle birlikte bazı Osb'ler dikkati çeken başarılar sağladılar. Bir başarı varsa bunun bir takım zihniyetler tarafından mutlaka cezalandırılması gerekiyor. Sanki buralarda vergi kaçırılıyormuş gibi bir mantıkla bakılmakta ve bu konuda çeşitli zamanlarda vergi daireleriyle ihtilafımız olmakta.

Osb'ler kar amacı güden kuruluşlar değildir. Topladıkları paraları Osb kanunu gereği kendi sınırları içinde harcamak, tasarruf etmek durumundadır. Eğer Osb'lerin geliri olmasaydı bu paraları üyelerimizden toplamak zorunda olacak, üyelerimizin gelirlerini azaltacaktık. Bu durum da o bölgeden toplanması gereken vergiye olumsuz etki yapacaktı."

-"KREDİ NOTUNUN ARTMAMASI SİYASİ NEDENLERE BAĞLI"-

Özdebir, konuşmasında Türkiye'nin kredi notunun artırıldığına da dikkat çekerek, kısa zaman içinde döviz cinsinden olan kredi notunun da artacağına inandığını, "şu anda artmamasının ise siyasi nedenlere bağlı olduğunu düşündüğünü" ifade etti.

Ülke notları arttıkça daha fazla miktarda yabancı yatırımcının geleceğini, bunlara yeni yerler hazırlanması gerektiğini söyleyen Özdebir, doğalgaz konusunda da Osb'lere pozitif ayrımcılık uygulanması gerektiğini söyledi.

Osb'lere lisanslı doğalgaz dağıtım yetkisi verilmesi ya da dağıtım bedellerinin Osb'ler ve bölgesel dağıtım şirketleriyle paylaşılmasını sağlayacak bir düzenleme getirilmesi gerektiğini ifade eden Özdebir, OSBÜK olarak gaz ithalatı için şirket kurduklarını, ancak depolama alanı sıkıntısının bulunduğunu, bu yıl Bulgaristan üzerinden gelen doğalgazın kontrat süresinin dolduğunu, BOTAŞ'ın bunu yenilemediğini ifade etti. Özdebir, bu konuda bir strateji değişikliği olacağının tahmin edildiğini, Osb'ler adına gereken adımların atılması gerektiğini ifade etti.

Özdebir, Osb'lerin yerel yönetimlerin oluşturduğu komisyonlarda temsil edilmesi gerektiğine de işaret ederek, bu konuda Ankara'da Büyükşehir Belediyesi ile örnek bir çalışma yaptıklarını, belediyenin her ay 3 milyon lira Osb altyapısına yatırım yapma kararı aldığını, bunun karşılığında kendilerinin de 25 bin ek istihdam yaratmayı taahhüt ettiklerini ifade etti.

Osb'lerde bedelsiz arsa teşvikleri sağlanmasının Osb'lerin cazibe merkezi niteliği kazanması yönünde önemli bir adım olduğunu ancak il ve ilçeler arasında teşvik farklılığı yaratılmasının sıkıntıya yol açtığını anlatan Özdebir, bunun Manisa ile İzmir arasında gözlendiğini ifade etti.

-TEŞVİK TALEBİ-

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Osb'lerin planlı sanayileşmenin gelişmesi, kayıt dışılığın ortadan kalkması açısından en önemli merkezler olduğunu belirterek bu bölgelerdeki yatırımlara 4. derece bölgelere tanınan teşvik sisteminin uygulanmasının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise İzmir'de 2005 yılına kadar büyük ölçekli planlama olmadığı için çarpık sanayileşme sorununun ortaya çıktığını, son 6 yılda bu konuda belli bir seviyeye geldiklerini artık kimin nerede ne yapacağının belirlendiğini ifade etti.

İzmir'de yatırım yapacak yer olmadığı eleştirilerine tepki gösteren Aydoğan, kentteki bir çok Osb'de boş yerlerin bulunduğunu söyledi.

Osb'leri emniyet sübabı olarak gördüklerini, bu bölgelerin belediyelere de destek olduğunu ifade eden Aydoğan, "Osb kuruldukça biz mutlu oluyoruz. Bundan sonra yerel yönetim olarak müktesep hakları korumak kaydıyla yatırımları Osb'lere yönlendireceğiz. 'Ben gitmeyeceğim' yok. Bu konuda işbirliğine de hazırız" dedi.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,