Öne Çıkanlar Gıda makam aracı kapanış fiyatı hayvancılık ceviz bahçesi

Bu haber kez okundu.

OSTİM Teknik Üniversitesi kurulacak
Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Yüksek İstişare Kurulu’nun (YİK), üniversite-sanayi işbirliğinde yaşanan sorunların masaya yatırıldığı toplantısında, OSTİM Teknik Üniversitesi’nin kurulacağı müjdesi verildi. Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) 365 bin metrekarelik arazisinin üniversitelere tahsis edileceği duyuruldu.

ASİAD 2014 yılı üçüncü dönem son Yüksek İstişare Kurulu toplantısı, dernek merkezindeki Veli Sarıtoprak salonunda yapıldı. Üniversite-sanayi işbirliği imkanlarının tartışıldığı toplantıya, üniversitelerden temsilciler ile sanayici ve iş adamları katıldı. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, toplantıda yaptığı konuşmada, günümüzde toplumların refahını bilim, bilgi ve teknolojinin belirlediğini vurguladı. Bunlar olmadan refah seviyesinin yükselmediğinin altını çizen İbiş, kurumların mutlaka ortak paydada birleşmesi ve toplumun refahı için çözüm yolları üretmesi gerektiğini bildirdi.

Türkiye’nin, son 10 yılda büyük aşamalar kaydettiğini, kişi başına düşen milli gelirin 10 bin doları aştığını anlatan İbiş, şunları söyledi: “Biz yıllardır ‘bilim bilim içindir’ dedik, ürettik, rafa koyduk. Ama anlayış değişiyor. Artık diyoruz ki ‘bilim halk içindir’. Ve duvarımızı yıkıyoruz. Bu anlayışın birkaç yılda meyvesini vermesi kolay değildir. Üniversite ile sanayicinin karşılıklı güven sorunu var. Bu sorun aşılırsa Türkiye, 2023 hedeflerine çok daha kolay ulaşabilir.”

“ÖĞRENCİLERE KAPILARIMIZ SONUNA KADAR AÇIK”

ASİAD Başkanı Barış Aydın ise Ankara’da 22 üniversite, 265 bin üniversite öğrencisi bulunduğuna dikkati çekti. “Bu kaynağı Ankaralılar olarak iyi kullanabiliyor muyuz?” diye soran Aydın, “Bu sorumluluk hepimizin sorumluluğu. Rekabet artık çok acımasız. Hepimiz bu okulların sıralarından geçtik. Gençlere okul dönemlerinde ve iş hayatlarında nasıl rehberlik edebiliriz, bunu konuşmamız gerekiyor. ASİAD’ın kapılarını üniversite öğrencilerine sonuna kadar açtık. Her türlü çalışmalarında salonlarımızı kullanabilirler.” ifadelerini kullandı. Aydın, toplantıya katılan herkesin adına, Atatürk Orman Çiftliği’nde tahsis edilen ASİAD Ormanı’nda birer fidan dikileceğini de bildirdi.

OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MÜJDESİ

ASİAD YİK ve Türk Sanayici İşadamları Vakfı (TUSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak da ‘OSTİM Teknik Üniversitesi’nin kurulmakta olduğu müjdesini verdi. Sarıtoprak, bu konuda eski Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç’in kurucu rektör olarak görevlendirildiğini bildirdi.

ÜNİVERSİTELERE 365 BİN METREKARE ARAZİ

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay ise Ar-Ge’ye gereken önemin verilmemesinden yakındı. Sanayicinin gerçek anlamda Ar-Ge yapabilmesi için üniversitelerin entelektüel bilgisine ihtiyaçları bulunduğunu ifade eden Tuncay, “Üniversitelerin ufkuna, araştırma geliştirme imkanlarının sanayiye yansıtılmasına ihtiyaç var. Bu yüzden sosyal donatı alanı olarak ayırdığımız 365 bin metrekare arazimizi üniversitelere tahsis etmek istiyoruz. Karşılığında bir bedel de istemiyoruz. Bizim amacımız, üniversitelerin bilgi birikiminden, araştırma gücünden faydalanmak, katma değeri yüksek ürünler üretmek.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı