Öne Çıkanlar genç çiftçi projesi e-fidancim ayçiçeği alımı lavanta lavanta yetiştiricilliği

Bu haber kez okundu.

Özyeğin: Ben çözüm sürecine 12 sene evvel başladım
Türkiye’nin en çok bağış yapan isimlerinden Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Amerikalı sanayici David Rockefeller'dan ilham aldığını; Güneydoğu’da okullar inşa ettirdiğini vurguladı. Özyeğin, "Ben bunun şakasını da yaparım, 'çözüm sürecine 12 sene evvel başladım' diye." dedi.

Capital Dergisi’nin en çok bağışta bulunan sanayicileri belirlediği 'Gönlü Zenginler' araştırmasının ödül töreni yapıldı. NEF’in ana sponsoru, Sanko Holding ve Bilkent Cyberpark’ın co-sponsoru olduğu törene Türkiye’nin önde gelen gruplarının yöneticileri katıldı. Törende ödülü birinci Mustafa Koç adına Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, ikinci Ferit Şahenk adına Doğuş Holding CEO’su Hüsnü Akhan aldı.

Erdal Yıldırım, 2013’te de birinci olduklarını belirterek, "Kimi yarışmalarda ikinci veya üçüncü olmak üzüntü vermiyor. Bizde de öyle olacak." ifadelerini kullandı. Hüsnü Akhan da eğitim, kültür ve çevre pojeleri yürüttüklerini, gönlü zengin isimlerden biri olmaktan onur duyduklarını dile getirdi.

En çok bağış yapan üçüncü isim FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ise zenginler sıralamasının yanı sıra gönlü zenginler sıralamasının yapılmasının önemli olduğuna işaret etti. Bu fikri daha evvel dillendirdiğini anlatan Özyeğin, şunları kaydetti:

"Beni ardından bir bakan aradı ve 'iyi fikir' dedi. Fikrin takdir görmesi olumluydu. Benim hayatımda rol oynayan 3 isim var. Biri Vehbi Koç, diğeri Sakıp Ağa, diğeri de Bilkent Üniversitesi’ni ve Hacettepe Üniversitesi’ni sıralamaya sokan Hocabey İhsan Doğramacı. Bunlardan çok şey öğrendim. Hayır yaparken değer katmayı öğrendim. Şu muhakkak para dağıtmak değil, hayır yapmak hayatlara dokunmak önemli. Tabii bu üç ismin yanı sıra Amerika’nın önde gelen sanayicileri ile ilgili kitap okudum. John Pierpont Morgan ve David Rockefeller ile ilgili. Morgan’ın 50 milyon dolar mirası var. Morgan talihli Titanic’e grip olduğu için binemiyor, birkaç sene daha hayatta kalıyor. Ne ise mirasını bölüyor. Öldüğünde oğluna 3 milyon dolar, 3 kızına birer milyon dolar bırakıyor. JP Morgan sermayeye gerek duyabilir diye oğluna 3 milyon dolar bırakıyor. Hanımına malikâne ve 25 bin dolar aylık maaş bırakıyor. Tekneye de, kaptanına da para bırakıyor çünkü en iyi vakitleri orada geçiriyor. 50 milyon doların geri kalanı ömrü hayatına bağışlıyor. Bütün serveti çocuklara bırakmamak Amerika’da önemli. Çok ölçülü servet bırakmak iyi ama büyüklerin tecrübelerinden öğrenecek çok şey var. David Rockefeller da onlardan. Rockefeller, Amerika’nın güneyinde çok okullar yaptırdı. Ben de onlardan ilham aldım, onlar ile ilgili okuduğum kitaptan ilham aldım Güneydoğu’da okullar yaptırdım. Bunun şakasını da yaparım 'ben çözüm sürecine 12 sene evvel başladım' diye. Rockefeller University of Chicago’ya hayat verdi. 35 sene evvel bu üniversitenin mütevelli heyeti karar aldı ve onun adına katedral yaptırdı."

Gönlü Zenginler olarak yorumlanan ve ödül alan isimler içinde Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur da vardı.

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak’ın plaketini ise Bekir Boydak aldı.

Türkiye’nin en çok bağış yapan isimleri şöyle:

Sıra Yönetim Kurulu Başkanı/Üyesi Grup/Şirket

1 Mustafa Koç Koç Holding
2 Ferit F. Şahenk Doğuş Holding
3 Hüsnü M. Özyeğin Fiba Holding
4 Ali Doğramacı Bilkent Holding
5 Mehmet Ali Aydınlar Acıbadem Sağlık Grubu
6 Tuncay Özilhan Anadolu Grubu
7 İpek Ilıcak Kayaalp Rönesans Holding
8 M. Sinan Tara Enka
9 Avni Çelik Sinpaş Holding
10 Ahmet Eren Eren Holding
11 Ahmet Kocabıyık Borusan Holding
12 Öner Hekim Hekim Holding
13 Hacı Boydak Boydak Holding
14 Erden Timur Nef
15 Gökyiğit-Berker-Akçağlılar Tekfen Holding

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,