Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

Palandöken: “Tarımsal Üretimden 85 Milyar TL Gelecek”
ANKARA (ANKA) – Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken; buğday, arpa, mısır, mercimek, nohut, üzüm, karpuz, fındık, ayçiçeği, zeytin gibi ürünlerin hasadı ile piyasaların canlanacağını belirterek, bu yıl hasattan piyasaya yaklaşık 85 milyar TL girmesi ile esnafın yüzünün güleceğini söyledi.
Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, 2011 yılı üretim tahminlerine bakıldığında tahıl üretiminde yüzde 7,5, sebzelerde yüzde 4,7 ve meyve üretiminde yüzde 3,5 oranında artış beklendiğini belirterek, “Üretici yüksek girdi fiyatlarından dolayı mağdur durumdadır. Artan tarımsal üretimin hiç değilse tarımsal gelirin düşmesini engelleyecektir. Bu yıl tahıl üretiminden 31 milyar TL, sebze üretiminden 28 milyar TL, meyve üretiminden 26 milyar TL olmak üzere çiftçinin eline 85 milyar TL geçecektir” dedi.

-“BUĞDAYDA SON 5 YILIN EN YÜKSEK ÜRETİMİ GERÇEKLEŞEÇEK”-

2011 yılında da tarım sektörünün ekonomiye olumlu etki sağlamaya devam ettiğini, 3 aylık verilerde tarımsal Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın yüzde 4,1 oranında artığını söyleyen Palandöken, “Buğday 21 milyon ton rekolte beklentisi ile son 5 yılın en yüksek üretimi gerçekleşecektir. Buğdaydan bu yıl piyasaya yaklaşık 13 milyar lira girecektir. Buğdayı 3 milyar 900 milyon TL ile pamuk, 3 milyar 800 milyon TL ile arpa, 2 milyar 880 milyon TL ile üzüm, 2 milyar 480 milyon TL ile fındık, 1 milyar 974 milyon TL ile mısır, 1 milyar 680 milyon TL ile şeker pancarı, 1 milyar 320 milyon TL ile çay, 1 milyar 225 milyon TL ile nohut, 1 milyar 88 milyon TL ile ayçiçeği, 1 milyar 35 milyar TL ile çeltik, 570 milyon TL ile karpuz ve en düşük 495 milyon TL ile tütün izliyor” diye konuştu.

-“PİYASAYA BEREKET GELECEK”-

Anadolu kırmızısı sert ekmeklik buğday için ton başına Temmuz ve Ağustos aylarında 605 TL, Eylülde 610 TL, Ekimde 615 TL, Kasımda 620 TL ödeme yapılacağını hatırlatan Palandöken, “İhraç ürünlerimizin başında gelen kuru üzümün yüzde 90’nını üreten Manisa’da üzüm hasadına başlamıştır. 14 ilimizde başlayan fındık toplama işlemi rekolte düşük olmasına rağmen fiyatların yükseliyor olması önemlidir. Ayçiçeği hasadının da geçen yıl olduğu gibi bu yılda çiftçimizin yüzünü güldürmesini bekliyoruz. Yıllık 900-950 bin ton olan yağlık ayçiçeği üretimi ihtiyacımızı karşılamamakla birlikte destekler devam ederse üretimimiz daha da artacaktır. Her üretim artışı çiftçimizin gelir seviyesinin artması demektir. Üreticinin kazancı esnafın kazancıdır. Veresiye defterleri kapanacak, alış veriş yapılacak piyasaya bereket gelecektir. En önemlisi, 2011 yılı Mayıs döneminde istihdam edilenlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 391 bin kişi artarak, 24 milyon 446 bin kişiye yükselmiştir. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 442 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 949 bin kişi artmıştır. 2010 yılı Mayıs ayında toplam istihdamda tarım sektörünün payı yüzde 25,3 iken 2011 yılı Mayıs ayında yüzde 25,7 olmuştur” dedi. (ANKA)
(BRŞ/ORH)Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi