Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Pamukta rekor rekolte bekleniyor
ŞANLIURFA (CİHAN)- Viranşehir Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi Abdulhalim Tepret bu yıl Viranşehir ovasında yetiştirilen pamukta yüksel rekolte beklediklerini söyledi. Tepret, her yıl dönüm başına alınan 400–500 kilogramın bu yıl 700 ile bir ton arasında olacağını tahmin ettiklerini açıkladı.
    
Konuyla ilgili açıklama yapan Tepret, Ege tipi olarak adlandırılan pamukta bu derecede yüksel rekolte elde edilmesinin bölge çiftçisi için büyük bir kazanım olduğunu dile getirdi. Viranşehir Sanayi ve Ticaret Odası Temsilcisi Abdulhalim Tepret, ÇUKOBİRLİK kayıtlarının olmamasından dolayı yetiştirilen bu kalitedeki pamukları istenilen fiyattan değerlendiremediklerinden yakındı.
        
Oda temsilcisi Tepret, çiftçinin su ve elektrik sorunlarına da değinerek şunları söyledi: “GAP’ın başkenti Şanlıurfa'nın ilçesi olmamıza rağmen Mardin Ovası bizden önce suya kavuşuyor. İlçemiz toprakları üzerinde geçen suyun bizden önce Mardin Ovası ile birleşmesi bizim açımızdan iyi değil. Viranşehirli çiftçi yeraltından çıkardığı suyun elektrik sorunları ile uğraşıyor, bu da çiftçimizi olumsuz etkiliyor. İlçemiz topraklarında 500 bin dekar alanda pamuk ekimi gerçekleşti. Bölge çiftçisinin en büyük sorunu bölgede baş gösteren elektrik kesintileridir. Bu sorunun çözülmesinin devlete de geri dönüşümü olacaktır. Bu sorunların devamı halinde önümüzdeki yıllarda artık çiftçi pamuk ekmeyecek duruma gelecektir. Maliyetlerin yüksek olması ve meydana gelen elektrik kesintileri çiftçiyi halinden bezdirdi. TEDAŞ’ın bir an önce bu sorunu çözmesi gerekiyor.”
        

Viranşehir ve Ceylanpınar Sanayi ve Ticaret Odası Temsilcisi Abdulhalim Tepret bölge çiftçinin rahatlaması için Viranşehir’in de GAP eylem planına dahil edilmesini istedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,