Öne Çıkanlar Gıda teknoloji çiftçi biber yarışması Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Pancarda kota arttırıldı
Elbistan’da 60 bin ton daha fazla pancar alımı olacak. Böylece çiftçinin cebine, dolayısıyla kent ekonomisine daha fazla kaynak aktarılacak. Fabrika yönetimi 2011 yılı için çiftçilerden aldığı taahhüt rakamını bu kota üzerinden belirliyor. Şeker Fabrikası Müdürü Niyazi Develi, kota oranının üreticilere adil bir şekilde dağıtıldığını ve 3 yıllık üretim ortalamasının baz alındığını bildirdi.

Develi, "Pancar kotamız üreticilerimize adil bir şekilde dağıtılıyor. Direkt pancar üretimi yapanlara kota veriliyor. Ayrıca kota oranı verilirken çiftçilerin son 3 yıl içerisinde yaptığı pancar üretiminin ortalaması baz alınıyor. Bu ortalamaya göre kota oranı veriliyor. Bu değerlendirme de hem çiftçilerimizin hoşuna gidiyor hem de bir haksızlık oluşmasının önüne geçilmiş oluyor." diye konuştu.

Elbistan Şeker Fabrikası, geçtiğimiz yıl Elbistan, Afşin, Tufanbeyli ve Göksun ilçelerinden pancar almış ve kampanya öncesi belirlenen 310 bin ton hedefi çok kısa bir süre içerisinde aşılmıştı. 20 Eylül 2010 günü başlayan kampanya kapsamında 4 bölge 78 köy ve 3 bin 777 üretici ile sözleşme yapılmış ve 56 bin dekar alanda pancar ekimi gerçekleştirilmişti. 86 gün içerisinde 320 bin ton pancar alımı hedefi 43 günlük süre içerisinde aşılmıştı. Bu yıl yapılan kota artırımı ile birlikte daha fazla çiftçinin pancarı alınacak ve işlenerek Şeker Pancarı piyasaya sunulacak. Çiftçiler ise durumdan memnun. Türkiye’nin en önemli pancar yetiştirme merkezlerinden biri olan Elbistan’da kota artırımın bu ürüne ilgiyi arttıracağı düşünülüyor.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı