Öne Çıkanlar manisa fındık mehmet aydın sel madurları Gıda

Bu haber kez okundu.

Patateste 13 yıl sonra yeniden ekim başladı
Bolu Valiliği, 13 yıldan bu yana karantina nedeniyle patates ekimine izin verilmeyen Dörtdivan ilçesinde karantinanın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kaldırıldığını açıkladı.

Bolu Valiliği, dün basın kuruluşlarına gönderdiği yazılı basın açıklamasında, Dörtdivan ilçesindeki patates karantinası uygulamasının sona erdiğini duyurdu. 13 yıl aradan sonra ilçedeki tarım arazilerinde yemekli patates üretimi gerçekleştirilebileceğini müjdeleyen açıklamada, kararın, gerekli incelemeler sonrası Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in talimatı üzerine alındığı belirtildi.

Bolu Valiliği’nin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “12-13 Nisan tarihlerinde Abant’ta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker’in de katılımıyla gerçekleşen ve Bolu ilinin tarımdaki gelecek vizyonunun belirlendiği Bolu İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı’nda alınan kararlar uygulanmaya başlandı. Dörtdivan ilçesinde bakanlıkça karantina kaldırılarak kontrollü koşullarda yemeklik patates üretimine izin verildi.

Bilindiği gibi Dörtdivan ilçemizde 13 yıldan bu yana patates karantinası nedeniyle 3 bin 600 dekarlık bir alanda patates ekimine izin verilmemekteydi. Birinci karantina süresi sonunda da zarar etmenin varlığı tespit edildiğinden 2021 yılına kadar karantina tekrar uzatılmıştı.
Karantina alanlarının yeniden değerlendirilmesi için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından alınan toprak numunelerinin Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde incelenmesi sonucu karantina etmenine rastlanmadığı bildirildi.

Ülkemizde tohumluk patates üretiminin ilk başladığı yer olarak bilinen Dörtdivan ilçemizde, bölge çiftçimizin ana geçim kaynağını oluşturan patates, karantina nedeniyle uzun yıllardır ekilememekteydi. Ancak kurallarına uygun şekilde uygulanan sıkı karantina tedbirleri sayesinde zararın yayılması önlenmiş ve nihayet bölgemiz bu zararlıdan temizlenmiştir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca karantina kaldırılarak, kontrollü koşullarda yemeklik patates üretimine izin verilmiştir. 12-13 Nisan tarihlerinde ilimize teşrif ederek ziyaret ve incelemelerde bulunan ve Bolu ilinin tarımdaki gelecek vizyonunun belirlenmesi amacıyla Abant’ta düzenlenen ‘Bolu İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı’na katılarak talimatlar veren ve titizlikle takip eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker’e şükranlarımızla, zarar etme pahasına karantina kurallarına uyarak zararlının yayılmasını ve üremesini önleyen bölge çiftçilerimize teşekkür ediyoruz.”


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı