Öne Çıkanlar Üretici çiftçi eğitim tarım Ergene havzası

Bu haber kez okundu.

Patlıcan; tarlada 10 kuruş, pazarda 75 kuruş, tezgahta ise 1 lira
Malatya’da, Tohma Irmağı kenarındaki arazilerde üretilen patlıcanlar toptan 10 kuruştan alıcı bulurken, kentteki pazarlarda 75 kuruş, marketlerde de 1 liradan satılıyor.

Akçadağ ilçesi Tohma Irmağı kenarındaki arazilerde mart ayında ekilen patlıcan temmuz ayından bu yana belirli aralıklarla hasat ediliyor. Hasat sezonunun sonu yaklaşırken tarlada üreticisi tarafından komisyoncuya 10 kuruşa satılan ürün, tüketicinin karşısına pazarcı tezgahında 75 kuruş, marketlerde ise 1 liralık bedel ile çıkıyor.

Üreticilerden Adil Orhan, bir haftalık aralıklarla hasat sezonunun ekim ayı sonuna kadar sürdüğünü anlatarak, üretici olarak emeklerinin karşılığını alamadıklarını ifade etti. Tarlada 10 kuruştan sattıkları ürünün 10 katı fiyatla tüketicinin karşısına çıkmasına karşın bu fiyat artışının kendilerine yansımadığından yakınan Orhan, şöyle devam etti: “Bin bir emekle patlıcanları yetiştiriyoruz ancak emeklerimizin karşılığını alamıyoruz. Çünkü bizden patlıcanları kilosu 10 kuruştan alıyorlar, tezgahlarda ise 1 TL’den satışa sunuluyor. Patlıcan ekimi gerçekten zahmetli bir iş. Bu sene 20 dönümlük bir alana ekim yaptık. Mart ayında ekim süreci başlıyor. Önce sedirler oluşturuyoruz. Daha sonra damla sulama yöntemiyle patlıcanları tek tek suluyoruz. Ardından çapa işlemi başlıyor. Temmuz ayının başı gibi ise hasat dönemi başlıyor. Kısacası bin bir türlü emekler ile bu patlıcanları yetiştiriyoruz. Ancak emeğimizin karşılığını alamıyoruz.”

10 dönümlük alanda üretim yapan Ahmet Aydın da işgücü, sulama bedeli ve gübreleme gibi giderlerine karşılık üretimden sağlanan gelirin çok az kâr bıraktığını kaydetti. Ürün yetiştirmenin çok masraflı olmasına karşın kazanılan paranın maliyeti anca karşıladığını savunan Aydın, bazı üreticilerin ürünlerini tamamını hasat etmediğini vurguladı..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı