Öne Çıkanlar manisa mehmet aydın fındık sel madurları destekleme

Bu haber kez okundu.

Posacı: Tarımda üretim ve pazarlama planlaması yapılmalı
Efeler Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, çiftçilerin yetiştirdiği ürünlerden hakettiği geliri elde edebilmesi için üretim ve pazarlama planlaması gerekli olduğunu söyledi. Son zamanlarda Aydın’da zeytin ve zeytinyağının ön plana çıktığını belirten Posacı, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Zeytin ve zeytinyağının Aydın ekonomisi için çok önemli olduğunu vurgulayan Oda Başkanı Posacı, “Aydın’da 22 milyon meyve veren, 2 milyon da meyve vermeyen, toplam 24 milyon zeytin ağacımız var. Ağaç sayısında Türkiye’de ilk sırada, üretimde ikinci sıradayız. Bütün ürünlerde olduğu gibi zeytin sektöründe de en önemli sorun pazarlama. Bunda da marka olmayışımız, pazarlama organizasyonlarımızın çok zayıf olması. Önümüzde Tariş modeli var ama o da çok iyi bir model olamadı. Dünyaya baktığımızda çiftçi örgütleri pazarlama ağında da yer alarak, üretim ve planlanma çiftçiyle birlikte yapılmakta. Hal böyle olunca, üretim de planlı olunca pazarlama sorunu olmamakta. Yunanistan’da kişi başı zeytinyağı tüketimi 20 litreyken Türkiye’de 2 litre. Kendi dinamiklerimizi faaliyete geçirerek zeytinyağı tüketimini arttırmalıyız. Üretmek kadar, tanıtım ve pazar da önemli.” dedi.

Türkiye’deki desteklerin Avrupa Birliği ülkeleriyle aynı oranda olmadığını söyleyen Rıza Posacı, “Biz yıllardır söylüyoruz, dane zeytine de prim verilmesi gerekir diye. Bakanlıktan bu yönde olumlu mesajlar alıyoruz. Bu sezon dane zeytine de prim verileceğini tahmin ediyoruz. Tabii zeytinyağı şu anda yükselme trendinde. Temennimiz bu fiyatların korunması. Bir ara dip yapmıştı. Neredeyse beş yıldır aynı parayla çiftçimiz ürün sattı. Zeytinyağı fiyatı bugünlerde toparlanma sürecinde. Ayrıca zeytinyağı primi, üreticinin hakkını alabilmesi için 1 TL olmalı. Ürün planlı olmalı, devlet desteği de iyi sağlanmalı.” şeklinde konuştu.

Daha sağlıklı ve iyi gelir getiren organik tarıma destek verilmesini de isteyen Efeler Ziraat Odası Başkanı, Aydın’da bu konuda yapılacak çalışmaya hazır olduklarını aktardı. Posacı, “Aydın zeytini ve inciri zaten organik. Yapılacak bir çalışma ile Aydın’ın tüm zeytini organik olabilir. Eksik olan tarafı, sadece belgelendirilmesi. Bu yapılırsa çiftçimiz hem organik destek almış olacak hem de ürününü daha iyi fiyata satabilecek. Biz bu konuda üzerimize düşeni yaparız.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı