Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Rektör Uçar: Kırsal kalkınma önceliğimiz olacaktır
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, Yozgat’ın gelişiminde mihenk taşı oluşturacak kırsal kalkınmanın en önemli önceliklerinden olduğunu söyledi.

Yozgat Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Veli Büke’yi makamında ziyaret eden Rektör Uçar, burada yaptığı açıklamada kırsal kalkınmanın önemine değindi. Uçar, "Kalkınmayı kalkınmak için yapmak gerekir. Sanayinin temel kuralı kitlesel üretim yaparak birim maliyeti düşürmektir. Sahip olunan değerlerin ekonomik faaliyete dönüşmesi için kendi üretim şartlarına uygun tarım ve hayvancılık sektörünün geliştirilmesi gerekir. Herkes bu görev ve bilincin farkında olmalıdır." dedi.

Yozgat’ın yapısı itibariyle bir otomotiv endüstrisi veya uzay sanayisi gibi sanayilerin kurulamayacağını, yöreye has tarım ve hayvancılığın geliştirilerek elde edilen ürünlerin sanayide kullanılmasını sağlamanın kalkınmada önem arz ettiğini vurguladı. Rektör Uçar, "Kırsal kalkınmayı öncelikli konularımız arasına aldık. Çalışmalarını başlatmış olduğumuz projelerin nihai amacı özellikle tarımsal ürünlerin sanayiye geçişini sağlamak üzere tarım ve hayvancılığa ilişkin konusunda uzman kişileri yetiştirerek yöremizin özellikle ihtiyaç duyduğu istihdamı sağlamaktır. Bu vesile ile yöremizin kalkınmasına yörenin kendine özgü üretim fonksiyonları harekete geçirilmiş olacaktır. Biz her şeyi bilen ama hiçbir şeyden anlamayan mühendisler yetiştirmek istemiyoruz.Biz Türkiye’de kurulan 165 üniversiteden biri olarak temel görevimiz olan evrensel bilginin üretildiği eğitim kurumu olmanın yanı sıra kurulduğu bölge itibari ile yerel olarak kalkınmaya destek olacak çalışmalarda gerek işbirliği yapmak gerekse kendi ürettiği projelerimiz ile katkıda bulunmak istiyoruz. Bu vesile ile Üniversite bünyemizde kurulan Proje Koordinasyon Merkezimiz ile bu projelerin uzmanlar dahilinde ortaya konup uygulanmasına destek verilmesini amaçlıyoruz." şeklinde konuştu.

Yozgat Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Veli Büke’de ziyaretlerinden dolayı Rektör Uçar'a teşekkür etti. İl Koordinatörü Büke, Yozgat ekonomisinin genel olarak tarım ve hayvancılığa dayandığını, fakat bu konuda öncelikle yeterli eğitim, gereken teknik ve maddi olanakların bulunmadığına dikkat çekti. Büke, şöyle konuştu: "Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, tarım ve hayvancılığa ilişkin projeler kapsamında yüzde 65’e varan hibelerle tarım ve hayvancılığın gelişimine katkıda bulunmaktadır. Konuya ilişkin yaptığımız tanıtım çalışmalarında görüyoruz ki Yozgat’ta yeterli derecede potansiyel mevcut fakat koordineli bir şekilde gelişimi sağlayacak, elde edilen ürünleri sanayi ham maddesi olarak ekonomik sisteme dahil edecek bir mekanizma eksikliği bulunmaktadır. Yaptığımız çalışmalarda belirli standartları taşıyan çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan kişilere 3 milyon Euro’ya kadar hibe sağlanmaktadır. Üniversitemiz eğitim ve diğer işbirliği projeleri ile Kırsal Kalkınmaya yönelik anlamlı katkılar da bulunacaktır."

Rektör Uçar, Tarım ve Kırsal Kalkınma İl Koordinatörlüğü ziyaretinin ardından Orta Anadolu Kalkınma Ajansı uzmanları Zeynep Taşdemir ve Sinan Dündar’ı makamlarında ziyaret etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,