Öne Çıkanlar Üretici çiftçi eğitim tarım Ergene havzası

Bu haber kez okundu.

Rusya, Gürcistan’dan yaş meyve ve sebze ihracatını yeniden başlattı
Rusya 8 yıl aradan sonra Gürcistan’dan yaş meyve ve sebze ihracatını yeniden başlattı. Moskova, Güney Osetya krizi nedeni ile sorunların yaşandığı Gürcistan’dan yaş meyve ve sebze ithalatını 2006’da durdurmuştu.

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) 26 Mayıs’dan itibaren Gürcistan’dan yaş meyve ve sebze ithalatının mümkün olduğunu, Rusya’ya gelecek ürünlerde Gürcistan Tarım Bakanlığı Ulusal Gıda Ajansı sertifikası ve ihracatla ilgili belgelerin ürünle birlikte gümrüklerde gösterilmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

Domates, salatalık, kabak, lahana, vişne, kiraz, kayısı, şeftali, erik ve kivi izin verilen ürünler arasında yer alıyor. Patatesin ise yeni üretim, temizlenmiş ve paketlenmiş olması gerekiyor. Rus ve Gürcü uzmanlar ihracat öncesi ürünleri yerinde denetim konusunda da işbirliği içinde olacak.

Rosselkhoznadzor, Gürcü vatandaşların yanlarında getirdiği ürünlere ise izin vermeyecek.
Rusya’nın tehlikeli haşarat riski nedeni ile 2006’da durdurulan yaş meyve ve sebze ihracatının yeniden başlaması için 2013’de Gürcistan’la müzakerelere başlamıştı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı