Öne Çıkanlar muğlada yağmur aa tarım kapanış fiyatı mikado kayısı

Bu haber kez okundu.

Rusya tahıl ihracat yasağını kaldırdı, dünyada fiyatlar yüzde 3 ucuzladı
 Dünyanın en büyük üçüncü tahıl ihracatçısı konumundaki Rusya’dan gelen olumlu haberler, dünya piyasalarında tahıl ürünlerinde yüzde 3’lük bir ucuzlama sağladı.
Rus basınında yer alan bilgilere göre Chicago Ticaret Borsası’nda buğday fiyatları yüzde 3 gerilerken, mısır ve soya fiyatları ise yüzde 4’ün üzerinde düştü. Son üç hafta içinde önemli ölçüde gerileyen vadeli buğday satışları ise kile başına 7,92 dolardan işlem görüyor.
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e tahıl sektöründe son durumla ilgili bilgi veren Zubkov, “Rusya Federasyonu yaptığımız hesaplara göre bu yıl 85 milyon ton tahıl hasat edecek. Bunun 15 milyon tonunun ihraç edilme imkanı var” dedi. Zubkov ekilen arazinin de 27 milyon hektara ulaştığını, bunun geçen yıldan yüzde 8,5 oranında daha fazla olduğunu kaydetti.

Rusya 2009’da 97 milyon ton tahıl hasat ederken, toplam tüketimi de 78 milyon ton olarak gerçekleşmişti. Geçen yıl yaşanan aşırı sıcaklar nedeni ile hasat 61 milyon tona kadar gerilemiş, ardından da Rusya ihracatı yasaklamıştı.

İhracat yasağını eylül ya da ekim ayına kadar sürdürülmesini öngören hükümet, tarım sektöründen gelen tepkiler nedeni ile yasağın 1 Temmuz’dan itibaren kaldırılmasına karar verdi. Rusya Merkez Bankası ise ihracat yasağının kaldırılmasının hedeflerin üzerinde seyreden enflasyon rakamlarını olumsuz etkileyeceği konusunda uyarıyor.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı