Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı aa Gıda eğitim salgın

Bu haber kez okundu.

Rusya’ya gıda ithalatında yüzde 50’den fazla düşüş yaşandı
Rusya Federal Gümrük Servisi’nin açıkladığı rakamlara göre 7 Ağustos’ta Batılı ülkelerden gıda alımını durduran Rusya’da gıda ithalatında rekor düşüş yaşandı. BDT ülkeleri dışından yapılan ithalatta farklı kalemlerde yüzde 70’lere kadar azalma var.

Ağustos ayında Rusya BDT dışı ülkelerden 35,3 milyon dolarlık sebze ithal etti. Bu rakam Temmuz ayına göre yüzde 73,2 daha az. Süt ürünleri ithalatı da geçen aya göre yüzde 56,1 azalarak 80,5 milyon dolara geriledi.

Beyaz et ithalatı yüzde 45,6 azalarak 33 milyon dolara düştü. Sığır eti ithalatı ise yüzde 9,6 artarak 257,3 milyon dolara yükseldi.

Geçen yılın Ağustos ayına göre de ithalat rakamlarında önemli düşüş var. Sebze ithalatı yüzde 44, süt ürünleri yüzde 57,2, beyaz et yüzde 38,9 geriledi. Kırmızı et ithalatı ise yüzde 46,9 artış gösterdi.

Rusya’da Ağustos ayında toplam gıda ürünleri ithalatı 2,5 milyar dolarda kaldı. Bu rakam Temmuz ayına göre yüzde 13,1, 2013 Ağustos ayına göre ise yüzde 7,5 daha az.

Rusya, Ukrayna krizi nedeni ile yaptırım uygulayan Batılı ülkelerden gıda alımını 7 Ağustos’tan itibaren durdurmuştu. Rusya, Türkiye ve Latin Amerika ülkeleri başta olmak üzere alternatif pazarlardan alımlarını artırırken, yerli üretim de teşvik ediliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı