Öne Çıkanlar Gıda çiftçi şiddetli yağış eğitim trakya

Bu haber kez okundu.

Sahte faturanın bedelini binlerce çiftçi ödüyor
Operasyon sonunda bölge çiftçisi kilogram başına alacağı 50 kuruşluk destekten olurken 5 yıl süre ile de desteklerden yararlanamama tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Yetkililer, uzun vadede sorunun daha da büyüyeceğini ifade ederek, çözüm bulunması için çağrıda bulunuyor.

        Geçtiğimiz günlerde Yozgat başta olmak üzere Şanlıurfa, Sivas, Nevşehir, Mersin, Malatya, Kırşehir, Kırıkkale, Kayseri, Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır, Çorum, Ankara, Amasya, Adıyaman ve Adana olmak üzere toplam 17 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda 96 kişi yakalanarak gözaltına alınmıştı. Yapılan sorgulama sonrasında 12 kişi suç işlemek için örgüt kurmak, örgüt faaliyetleri çerçevesinde faaliyetlerde bulunmak, resmi belgede sahtecilik, dolandırıcılık, vergi usul kanununa muhalefet ve tehdit suçundan tutuklanmıştı.

FİRMALARA DÜZENLENEN OPERASYON ÇİFTÇİYİ MAĞDUR ETTİ.
        Kahramanmaraş merkezde bin 150, Şanlıurfa’da 2 bin 500, Elbistan merkezde 420, Nurhak ilçesinde 3 ve Ekinözü’nde 5 çiftçi Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği destekleri henüz alamadı. Yetkililer, yapılan operasyonun çiftçileri etkilediğini belirterek, bu iller dışında da çok sayıda çiftçinin mağdur olduğunun altını çizdi.
        Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, sahte fatura operasyonu nedeniyle ciddi bir sıkıntı yaşandığını kaydetti. Bulut yaptığı değerlendirmede, “Operasyon kapsamında 37 firma hakkında işlem yapıldı. Elbistan’da 7 firma operasyon kapsamına alındı. Tutuklu insanlar var. Bölgemizde binlerce çiftçimiz sahte fatura mağduru. Burada sadece şirketler değil, borsa kaşeli fatura alan çiftçilerimiz de mağdur durumda. En acı kısım ise fatura teslim edilirken imza atılan bölümde yer alan madde. Çiftçimiz güvenilir olduğuna inandığı faturaların altına imzasını atıp yetkililere teslim etti. Dolayısıyla şimdi bu faturalardan temin eden çiftçilerimiz 5 yıl süre ile desteklerden yararlanamama tehlikesi ile karşı karşıya.” diye konuştu.     
        Çiftçiler ise desteklerin ödenmesini bekliyor. Çiftçiler, ödeme yapılmadığı gerekçesiyle tarım sektöründe söz sahibi STK ve kamu kuruluşlarına müracaat ediyor.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı