Öne Çıkanlar tarım eğitim üretim çiftlik bank new york borsası

Bu haber kez okundu.

Salamuralık zeytin hasadı başladı
Zeytin ağacı dikili alanların bölgede en hızlı geliştiği Osmaniye il genelindeki zeytinlik alanlarda üretilen sofralık zeytinlerin hasadına başlandı.

Hasat şekli ve zamanının ürünün kalitesi üzerinde etkili olduğunu belirten zeytin üreticisi Arsan Babaoğlan, 'Elle sıyırma' ile toplanan zeytinin tadı ve kalitesi 'çırpma' yönetimiyle yapılan hasatlara göre daha kaliteli ve lezzetlidir." dedi. Geçen yıl zeytinin yılı olmasına rağmen soğuk hava, doludan dolayı bekledikleri ürünü alamadıklarını belirten Arslan Babaoğlan, "Bizim ağaçlarımız bir yıl iyi, bir yıl kötü verim vermektedir. Bu yıl, yılı olmadığı için verimlerimiz düşük. 40 dönüm zeytin bahçesinden 10-13 ton alıyorduk. Bu yıl ise 2 ton alırsak bayram edeceğiz." dedi.

Osmaniye'nin bazı bölgelerinde bu yıl zeytinden beklenen verimin alınamayacağını belirten Osmaniye Zeytin Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu üyesi Emir Temir ise "Zeytin verimi ile bu yıl üreticilerimizden bazılarını sevindirken bazılarını ise üzecektir. Osmaniye'nin doğu tarafındaki zeytin verimi normal ama bazı bölgelerdeki üreticilerimiz bekledikleri verimi alamayacaklar. Osmaniye’nin yer fıstığının yanı sıra zeytin alanında da tanınması için birlik olarak çalışıyoruz." dedi. Toplanan zeytinler, kalitesine göre 2,5 ile 4 lira arasında alıcısını buluyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı