Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı tarım bakan yardımcısı akif özkaldı palmiye ağacı ayçiçeği zararlıları

Bu haber kez okundu.

Saman fiyatları 6 kat arttı, besici tedirgin
Nevşehir Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Turhan, ilde don ve kuraklıktan dolayı üretimin yüzde 80’e varan oranlarda azalması sonucu saman fiyatlarının 6 kata varan oranda arttığını söyledi. Turhan, geçen yıl 10 kuruş olan samanın kilogram fiyatının 60 kuruşa kadar yükselmesine rağmen yeterli saman bulunamadığını ve bir an önce önlem alınması gerektiğini söyledi.

        Mehmet Turhan, 2011 yılı sonunda yaşanan don olayından Nevşehir’in temel bitkisel üretimi olan patatesin hasat sonu olmasıyla büyük oranda zarar gördüğünü hatırlattı. Turhan, “Sonrasında ekimi yapılan buğday ve yem bitkileri de don olayından etkilendi. Don olayına 2012 yılı kış mevsiminin çok soğuk ve kurak geçmesi, nisan ayında da yağmurların zamansız ve az oluşu eklenince bitki gelişimini tam sağlayamadı. Tane ve sap kaybında bir önceki yıla göre yüzde 80 oranında düşüş meydana geldi. Bu yüzden çiftçiler ve hayvan sahipleri saman ve yem ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiler. Önceki yıl 10 kuruş olan samanın kilogram fiyatı 60 kuruşa kadar yükselmesine rağmen yine de yeterli saman bulunamıyor. Bir hayvan günde ortalama 3 kilo saman tüketiyor. Bunun için geçtiğimiz yıl 30 kuruş ödeyen besici bu yıl 1 lira 80 kuruş ödemek zorunda kaldı. Bunu vermek istese de yeterli samanı bulamadı." dedi.

        Saman başta olmak üzere yem fiyatlarının aşırı derecede yükselmesine önlem alınmazsa üreticilerin elindeki hayvanları kesime göndermek zorunda kalacağını dile getiren Turhan, "Bundan üreticiler ve ülke ekonomisi büyük oranda zarar görecektir.” uyarısında bulundu.

        Hayvancılık projesi yapmış Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinin kuraklıktan dolayı kredi borçlarını ödemekte zorlanmaya başladığına işaret eden Turhan, şunları dile getirdi: “Buna bir an önce önlem alınması gerekiyor. Acilen üreticilerin ve kooperatiflerin borçlarının faizsiz bir yıl ertelenmesi çalışmasının yapılmasını Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bekliyoruz. Milletvekillerimizin de konunun önemine binaen gerekli çalışmaları yaparak üreticilerimizi rahatlatacak kararın alınması konusunda çalışma yapacaklarına inanıyorum. Önlemler zamanında alınmazsa ileride daha büyük sorunlarla karşılaşabiliriz.”

        Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, ülkemiz hayvancılığının gelişmesine yönelik katkılar sağladığını ifade eden Turhan, ancak hala yapacağı işler bulunduğunu kaydetti. Turhan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bununla alakalı Bakanlığımız tarafından desteklenen süt, anaç sığır desteklemeleri artırılıp Avrupa Birliği standartlarına çıkarılabilirse üreticimiz ve hayvancılık sektörü biraz daha rahatlamış olacaktır. Eğer ki bu sıkıntılar devam ederse ülkemizde hayvancılık sektörü büyük ölçüde zarar görür. Haliyle bunun da ülke ekonomisine olumsuz yönde yansıması kaçınılmaz olacaktır. Bizler sivil toplum örgütü Nevşehir Süt Üreticiler Birliği olarak çiftçilerimize her zaman destek verip onların yanlarında olmaya, onların seslerini Bakanlığımıza ve vekillerimize duyurmaya devam edeceğiz. Vekillerimiz ve Bakanlığımızın da sorunlarımıza duyarsız kalmayacaklarına inanıyoruz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı