Öne Çıkanlar ağaç budaması kapanış fiyatı adana tarım fuarı tarım ve orman bakanlığı tarım

Bu haber kez okundu.

Saman fiyatları yine cep yakıyor
A.A muhabirinin aldığı bilgilere göre, Çukurova yöresinde buğday hasadının başlamasıyla birlikte hayvancılık sektöründeki çiftçiler, saman bulma telaşına girdi. Hükümetin geçen yıl önemli destekler sağlamasının ardından hareketlenen hayvancılık sektöründeki çiftçiler, hasatla birlikte samana yoğun talep gösterince fiyatlarda tırmanışa geçti.

Geçtiğimiz yıl hasat döneminde kilogramı 3-5 kuruş arasında değişen samanın fiyatı yoğun talebin ardından, 30 kuruşa kadar çıktı. Üreticiler, saman bulabilmek için Ova'ya çıkarak buğday hasadını gerçekleştirmeyen tarla sahipleri ile pazarlık yapmaya başladı.

Yumurtalık İlçe Tarım Müdürü Cihangir Çay, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, hayvancılık desteklemeleri nedeniyle pek çok kişinin hayvancılık sektörüne girmesinin hayvan yemine ve samana olan talebi arttırdığını söyledi.

Bu yıl yörede üreticilerin pamuk ekimine yönelmesi nedeniyle buğday ekim alanlarında bir azalma meydana geldiğini belirten Çay, şöyle konuştu:

''Bu durum saman miktarını da etkiledi. Şu an üreticiler tarlada kalan sapları samancılara dekarı 8 TL'den satıyor. Arzın az olması ve talebin fazla olması ise samanın kilogram fiyatlarının 30 kuruşa kadar çıkmasına neden oldu. 15 kilogram ağırlığındaki bir balya samanın fiyatı ise 3,5-4 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Saman bu yıl yine cep yakacak.''Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı