Öne Çıkanlar makam aracı Gıda kapanış fiyatı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

'Samandaki yüksek fiyat, et ve süt ürünleri fiyatlarını da etkileyebilir'
Kuraklığa bağlı olarak yüzde 30 oranında verimi düşen samanın kilo fiyatı önceki yıla göre yükseldi. Besicileri zorlayan bu durumdan et ve süt ürünlerinin de etkilenebileceği kaydedildi.

Besin değeri düşük olsa da saman, besiciler için önemli bir yem bitkisi. Bu sene kışın kar, ilkbaharda ise yağmur yeterince yağmadı. Bu durum arpa ve buğday ekili alanlarda verimin düşük olmasına neden oldu. Hayvan besicilerinin ana giderlerinden samanda ise verim düşüklüğü yüzde 30’lar civarında gerçekleşti. Saman üretiminin az olması fiyatlara da yansıdı. Geçen sene 12 kuruş olan saman fiyatı bu yıl 18 – 20 kuruş arasında değişen fiyatlarda satılıyor. Saman veriminin düşük, fiyatının yüksek olmasından en çok besiciler etkilendi. Besiciler, kaliteli saman bulmakta zorlanırken, saman fiyatlarının artması et ve süt ürünlerini nasıl etkileyeceği ise merak ediliyor.

Uygun fiyata saman bulamadıklarını söyleyen İsrafil Beyaz, hayvanlarını satmayı bile düşündüğünü ifade etti. Hayvanların ana besin maddesinin saman olduğunu vurgulayan Beyaz, "Fiyatı bize göre yüksek de olsa ya alacağız ya da hayvanlarımızı satacağız. Bu durumun üretici girdisi arttığı için ilerleyen günlerde et fiyatlarına da yansıyacağını düşünüyorum." dedi.

20 büyükbaş hayvanı olduğunu ifade eden Mikail Beyaz da hayvanların senede ortalama 15 ton saman tükettiğini söyledi. Sadece saman için 3 bin lira ödemesi gerektiğini belirten Beyaz, "Ne yapacağımızı şaşırdık." ifadesini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı