Öne Çıkanlar mikado kayısı chicago borsası muğlada yağmur Gıda bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Samanın balya fiyatı 4 liradan 13 liraya çıktı
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Akyol, saman fiyatlarında büyük bir artış yaşandığını belirterek, yetiştiricileri zor durumda bıraktığını söyledi. Geçen yıl 2-4 lira olan samanın balya fiyatının 13-15 liraya yükseldiğini ifade eden Akyol, kaba yem ihracatının yasaklanması gerektiğini kaydetti.

Çeşitli hastalıkların yanı sıra yem ve saman açığının hayvancılık sektörüne ağır darbeler vurduğunu dile getiren Prof. Dr. Akyol, yem girdilerini arttığının altını çizdi. Bir çok işletmenin bu yüzden kapandığını savunan Akyol, başta süt ve döl verimi olmak üzere büyük ekonomik kayıplar oluştuğunu vurguladı.

Akyol, şu bilgileri verdi: “20 kiloluk samanın balya fiyatı geçen yıl 2-4 lira civarında iken bu sene 13-15 liraya dayandı. Ot ve yoncadaki artışlar yüzde 400 buldu. Yonca 30 kuruştan 70 kuruşlara dayandı. 1 çuval yem 30-35 liradan 40 - 50 liraya ulaştı. Süt fiyatları marketlerde sürekli yükselirken üreticiden alınan çiğ süt fiyatının artış göstermemesine rağmen bazı bölgelerde 80 kuruşun altına inmiştir. Bir taraftan da devlet soğuk zincir sütün litresine 6 kuruş, sıcak sütün litresine 4 kuruş destek vermektedir.”

Hayvancılığı bilmeyenlere hayvancılık kredileri verildiğini savunan Prof. Akyol, kısıtlı olan yem bitkileri ekiminin aniden artan talebe yetişemediğini, ayrıca yem bitkilerine yeterli teşvik verilemediğini belirtti. Kaba yem ihracatına dikkat çeken Akyol, çözüm konusunda şu önerilerde bulundu: “Şu zor durumdan bir an önce çıkmak için kaba yem ihracatının yasaklanması, yem bitkileri ekimine dişe dokunur teşviklerin verilmesi, meraların biran önce ıslahın tamamlanması, stokçuluğun önüne geçilmesi ve cazip yaptırımlar uygulanması, süt taban fiyatının her 6 ayda bir devlet tarafından belirlenmesi ve gerekirse devletin süt satışını süspanse etmesi ve üreticiler istedikleri gibi at oynatan firmalara karşı ellerinin kuvvetlendirilmesinin sağlanması gerekir.”

Sorun çözülmezse hayvancılığa büyük bir darbe indirileceği uyarısında bulunan Aksoy, binlerce işletme çalışanının yanı sıra yem, ilaç, aşı, süt sektörü çalışanlarının işsiz kalabileceğini ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı