Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi Gıda fakıbaba hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Sanayicide buluş çok, patent yok
İSTANBUL (CİHAN)- Türkiye’de 100 bin sanayi işletmesi Ar-Ge faaliyetleri yürütüyor. Buluşlara odaklanan bu işletmeler, patent konusunda ise ihmalkâr davranıyor. 2010 itibari ile 12 bin patent başvurusu alınırken, rakamın bu senenin sonunda 3 bin artışla 15 bine çıkacağı öngörülüyor. Söz konusu rakamlara dikkat çeken Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Patent konusuna devlet gereken yardım ve katkıları sunuyor, sıra sanayicide. Sanayici geri plana attığı patenti gündeminin ana konusu yapmalı.” dedi.
    Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Yamankaradeniz, gazetecilerle iftar yemeğinde bir araya geldi. Burada marka ve patent başvurularında gelinen aşamayı anlatan Yamankaradeniz, sanayiciyi bu konulara daha duyarlı olmaya davet etti. Sanayicinin patentli ürünlerle ülke içinde ve dışında rekabetçi bir konuma gelebileceğini belirtti.
    Türkiye’nin markalaşmada dünyada ve Avrupa'da ön sıralarda bulunduğunu aktaran Yamankaradeniz, buna mukabil patentte gerilerde olduğunu dile getirdi: “Patent konusuna devlet gereken yardım ve katkıları sunuyor, sıra sanayicide. Sanayici, geri plana attığı patent konusunu gündeminin ana konusu yapmalı. Ülke içinde ve dışında kalifiye ürünleri ile rekabetçi bir konum alacaksa bu konuya eğilmelidir.”
    Türkiye’de bulunan 200 bin sanayi işletmesinden yarısının Ar-Ge faaliyetleri yürüttüğünü anlatan Kemal Yamankaradeniz, “Bu 100 bin buluş demektir. Evet, sanayici üretiyor, buluyor ama maalesef patent konusunu ihmal ediyor. Bakın geçen sene itibari ile patent başvurusu 12 bini buldu, bu sene 15 bin olacağına ihtimal veriyoruz. Rakamlar konuya önem verilmediğini teyit ediyor.” ifadelerini kullandı.
    Yamankaradeniz, patent başvurusunda makine, ambalaj ve kimya sektörünün önem verdiğini de vurguladı.
Markalaşma ve patente dair devletin TÜBİTAK, KOSGEB ve Dış Ticaret Müsteşarlığı eliyle gereken katkıyı sunduğunu bildiren Kemal Yamankaradeniz, “Bu kurumlar 5 bin liralık masrafın tamamını karşılıyor. Prosedürler bağlamında da biz her şeyi yapıyoruz, işletmelere düşen bize ne ortaya koyduklarını anlatmalarıdır.” dedi.

    DESTEK PATENT TV YAYINA BAŞLADI
    Öte yandan Türkiye’nin ilk marka ve patent web TV’si Destek Patent TV internet ortamında deneme yayınlarına başladı. Kemal Yamankaradeniz, Destek Patent bünyesinde kurulan televizyon kanalı ile faaliyetlerini anlatmayı, marka ve patentin önemini sanayicilere aşılamalı esas aldıklarını ifade etti. 1 Ekim’de resmi olarak yayınlarına başlayacak kanalda marka ve patent tasarımlarının yanı sıra başarı öykülerine de yer verilecek.
CİHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı